Tabby tähe tumenemisi ei põhjusta kosmoseolendite taristu

Foto: NASA

Mõistatuslik Tabby täht, ametliku nimega KIC 8462852, mis oma seniseletamatute ajutiste tumenemistega on äratanud kahtlusi, et seda võib ümbritseda võõrtsivilisatsiooni olendite loodud tehislik struktuur, võib nüüd olla oma saladuskatet teadlaste ees paotamas.

Enam kui 200-pealine teadlasrühm, mida juhtis tähele hüüdnime andnud Tabetha Boyajian Ameerika Ühendriikide Louisiana osariigiülikoolist, väidab, et tähe heleduse järske kahanemisi võib põhjustada paks tolmupilv.

Neil õnnestus välja selgitada, et tähe tumenemised ei toimu ühekorraga kõigil valguse lainepikkustel, vaid väikeste vahedega. See aga viitab, et tumenemist ei põhjusta täiesti läbipaistmatu keha, olgu selleks siis tehislik hiidtaristu või mõni hiigelsuur planeet, vaid midagi, mis laseb valgust ka natuke läbi, ja eri lainepikkusi seejuures natuke eri moel.

Tolmupilv on sel puhul kõige tõenäolisem seletus, kuid välistatud pole ka muu, näiteks tihe komeediparv.

Tabby täht on muidu täiesti tavaline täht, meie Päikesest umbes poolteist korda suurem ja tuhat kraadi kuumem, ja asub umbes tuhande valgusaasta kaugusel.

Boyajian ja ta arvukad kolleegid vaatlesid tähte Las Cumbrese Observatooriumi mitmel pool maailmas paiknevate teleskoopidega 2016. aasta märtsist kuni 2017. aasta detsembrini. Oma tulemustest ja järeldustest kirjutavad nad ajakirjas Astrophysical Journal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: