Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Täna võis FM-sagedustelt kuulda raadiojaamu Poolast Türgini välja

RDS-i funktsioon, mis näitas ka jaama nime.
RDS-i funktsioon, mis näitas ka jaama nime. Autor/allikas: Lugeja foto

ERR-i uudisteportaali lugeja Tarmo Tanilsoo jagas oma tänaseid tähelepanekuid FM raadiolevist, kus nii mõnigi inimene võis kuulda raadiost tavapäraste programmide asemel mingeid võõramaiseid jaamu või võisid kohalikud jaamad ragiseda tavalisest rohkem.

Nimelt juhtus täna ennelõunal kell 10.45-16.45 nn E-sporaadiline levi, mille tulemusena õnnestus kuulda mitmeid FM raadioringhäälingu kanaleid Poolast Türgini välja, teatas ilma- ja tehnikahuviline lugeja Tartumaalt Lagujast.

"Nähtus seisneb selles, et ionosfääri E-kihis tekivad suvisel ajal ja talvise pööripäeva paiku ioniseeritud pilved, mis raadiolaineid hästi peegeldavad. Mõnikord saavad peegeldatud ka FM-sagedusala kanalid ning seekord see ka juhtus. Sisuliselt on sama fenomen, kui analoogtelevisiooni päevil võis suvel meeterlainealas näha näiteks Itaalia teleprogramme," kirjeldas Tanilsoo.

"Hommikul oli ka tugev tropolevi Leedu suunal, muu hulgas sain isegi ühel Kaunase saatjal kätte RDSi - jaam ise oli LRT Klasika," lisas Tanilsoo.

Tanilsoo märkis, et nii palju, kui ta suutis jaamade identiteeti kindlaks teha, kuulis ta täna E-sporaadilise levi kaudu jaamu: Poolast, Ungarist, Rumeeniast, Bosnia ja Hertsegoviinast, Serbiast, Venemaalt, Bulgaariast, Kreekast, Albaaniast, Itaaliast, Prantsusmaalt, Türgist ning Ukrainast. On kahtlus, et kõrva võis jääda ka üks Austria jaam, aga selles kindlust pole.

Tropolevi kaudu kuulis Tanilsoo järgmisi jaamu: Soome, Läti, Leedu, täna õhtul ka Rootsi (Gotland). Samuti oli tavapärasest parem signaal Pihkva saatjal Venemaal.

Spektrogrammi FM-eetristpekter 6. augusti hilisõhtust kuni 7. august pärastlõunal.

Pidevad vertikaaljooned on kohalikud signaalid. Jooned, mis aeglaselt tugevnevad ja nõrgenevad, ongi troposfäärilisest ülilevist mõjutatud signaalid. Valdavalt just kella 11 ja 17 vahel olevad jooned, mis äkitselt tekivad ja siis kaovad, on ionosfäärilise levi kaudu kuuldavaks muutunud signaalid. Mingil hetkel oli igal sagedusel 100 kHz kaupa mingi kanal. Lisaks oli üks lühike ionosfäärilise ülilevi puhang kella 9.30 paiku hommikul, siis sai Tanilsoo kätte ühe Prantsuse raadiojaama France Culture signaali.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: