Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Delfiinide magnettaju olemasolu sai kinnitust

Tursiops truncatus.
Tursiops truncatus. Autor/allikas: NASAs/Wikimedia Commons

Kuue afaliiniga katseid teinud prantsuse bioloogid leiavad, et delfiinid on sarnaselt lindudele, lõhedele, merikilpkonnadele ja mesilastele magnetväljade suhtes ülitundlikud. Tugevad magnetväljad äratavad delfiinlaste tähelepanu ja meelitavad neid ligi.

Eelnevates töödes on delfiinide ja vaalade rändemustrite uurimise põhjal spekuleeritud, et loomad on magnetväljade suhtes tundlikud ning võivad nende järgi orienteeruda. Näiteks on täheldatud, et enamik vaalalisi uhutakse randadele just piirkondades, kus on Maa magnetväli tavapärasest nõrgem. Teistes uurimustes on leitud nõrk seos vaalaliste rannale jäämise sageduse ja päikeseaktiivsuse vahel.

Delfiinide magnettaju olemasolu kontrollimiseks võtsid Rennes' ülikooli teadlased vaatluse alla kuus Planéte Sauvage'i delfinaariumis elavat afaliini. Dorothee Kremers uuris, kuidas reageerivad silmikdelfiinid plastiktünnidele, mis sisaldasid vastavalt tugevalt magnetiseerunud neodüümi tükki ning tiheduse ja kuju poolest eristamatut metallikamakat.

Töörühm leidis, et afaliinid ujusid magnetiseerunud neodüümi sisaldava tünni juurde keskmiselt 30 sekundi võrra kiiremini. Samuti kinnitas Kremers, et silmikdelfiinide ajus leidub magnetiiti, samu magnetilisi kristalle, mida võib kohata näiteks kodutuvide silmades. Nõnda märgib ta kolleegidega töös, et delfiinid tuleks magnettaju omavate liikide nimistusse lisada.

Uurimus ilmus ajakirjas Naturwissenschaften.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oiderma

Allikas: Naturwissenschaften

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: