Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Stressi alandamine võib olla abiks ilusama naha saamisel

Nahk näitab organismi üldist seisundit
Nahk näitab organismi üldist seisundit Autor/allikas: Wikimedia Commons

Dermatoloogide tööd seostavad aknet, psoriaasi ja rosaatsead närvisüsteemi seisundiga.

Vistrike teke enne tähtsaid elusündmusi annab vihjeid stressi osalusest nahaprobleemide tekkel. Hiljutised tööd pakuvad võimalusi kirjeldada stressi ja põletikuliste nahahaiguste vahelisi seoseid aga ka molekulaarsel tasandil.

Närvisüsteemi ja stressi rolli põletikuliste nahahaiguste arengus toetavad mitmed eksperimentaalsed andmed. Erinevate naha rakutüüpide, sh immuunrakkude ja endoteelirakkude talitlust reguleerivad neuropeptiidid ja neuromediaatorid, mis vabanevad nahanärvidest. Stress võib põhjustada selliste kemikaalide suurenenud hulka ning kui see toimub, avaldatakse mõju ka nahaprotsesside reguleerimisele (sh verevoolule). Niisamuti võib vastavate ühendite suurenenud vabanemine tuua kaasa nahapõletike tekke.

Selliste radade blokeerimine võiks olla tõhusaks viisiks mõnede nahahaiguste ravis. Samas mängivad põletikuliste nahahaiguste tekkes oma rolli ka teised tegurid, sh geneetika ning selliseid kombineeritud mõjusid on oluline arvestada. Siiski võib nahaprobleemide ilmnemisel tuua mõningast leevendust ka tegelemine stressiga, sh erinevate meditatsioonitehnikate ja jooga harrastamine.

Loe lisa:
Reducing stress may help lead to clearer skin (American Academy of Dermatology)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: American Academy of Dermatology

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: