Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

IUCN kutsub üles neonikotinoidide kasutamist piirama

Traktor pritsib pestitsiidi põllule.
Traktor pritsib pestitsiidi põllule. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Rahvusvahelise Looduskaitseliidu rakkerühm leiab rohkem kui 800 viimase 20 aasta vältel ilmunud uurimuse sünteesis, et neonikotinoididena tuntud putukamürkide kasutamine pole jätkusuutlik ja kutsub üles nende kasutamist oluliselt piirama.

Töörühm märgib, et klassikalised pestitsiidide mürgisuse hindamiseks kasutatavad meetodid ei anna neonikotinoidide ja fiproniili mõjust täielikku ülevaadet, kuna on keskendunud vahetute, mitte pikema aja vältel avalduvate kahjulike mõjude otsimisele. Nii ei pruugi ka eelnevate uuringute järeldused, millest pestitsiidigrupi kasutamise reguleerimisel lähtuti, reaalse maailmaga täielikult kooskõlas olla.

Samuti leiavad ülevaateartikli koostajad, et neonikotinoidid kalduvad nii pinnases kui veekogudes kuhjuma, tõstes nende kontsentratsiooni üle lubatud taseme mitmel pool Põhja-Ameerikas ja Euroopas. Nii nendib töörühm, et need võivad lisaks oma algsetele sihtmärkidele mõjutada ka mikroorganisme, lagundajaid, tolmendajaid, sisalikke ja linde.

Neonikotinoide ja fiproniili tootvad ettevõtted on samas märkinud, et rakkerühma järeldustes pole midagi uut ja need ei toetu tõsiseltvõetavatele tõenditele. Põllumajandustootjaid ühendav Euroopa Taimekaitse Assotsiatsioon tõdeb lisaks, et survegrupi teadlased on paratamatult oma headele kavatsustele vaatamatanei kallutatud.

Euroopa Liit on küll kolme kõige laiemalt kasutatava neonikotinoidi kasutamise kaheks aastaks keelustanud, kuid kuna ühendite kontsentratsioon langeb keskkonnas poole võrra kolme aastaga, ei pruugi see anda piisavalt head aimu, kuidas nende suhtelise sisalduse langus elusloodust mõjutab.

IUCN'i ülevaateartikkel ilmub ajakirjas Environment Science and Pollution Research.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: