Kääbusplaneet Ceres pahvib välja veeauru
Päikesesüsteemi asteroididevööndis Marsi ja Jupiteri orbiidi vahel tiirutav kääbusplaneet Ceres, tore kerajas taevakeha, veidi alla tuhande kilomeetrise läbimõõduga, kääbusplaneet nagu kääbusplaneet ikka, on nüüd astronoomidele paraja üllatuse valmistanud.
Keegi ei oleks osanud arvata, et Ceres paiskab aeg-ajalt ilmaruumi suuri veeaurupilvi. Aga just niisuguseid aurupilvi on astronoomid Cerese kõrval märganud Euroopa Kosmoseagentuuri infrapuna-kosmoseobservatooriumi Herscheli tehtud piltidel.
Seda, et Ceresel vett leidub, võis mõnede eelnevate uuringute tulemuste põhjal arvata. Nüüd aga, mil Hispaanias Villanueva de la Cañadas töötav Euroopa Kosmoseagentuuri planeediteadlane Michael Küppers ja ta kolleegid on Cerese aurupilvedest ajakirjas Nature kirjatüki avaldanud, võime ka lisada, et kus auru, seal lähedal vett üsna kindlasti.
Mispärast Ceres oma vett aga auruna välja pahvib, selle kohta on astronoomidel praegu vaid kõhklevaid oletusi. Aga küllap suudab tuleva aasta algul Cerese juurde jõudev Ameerika kosmosesond Dawn suuremat selgust tuua ja kõhklusepilvi hajutada.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: Vikerraadio Teadusuudis