Mesilased väldivad raskeid valikuid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mario Pahl/Würzburgi ülikool
Mario Pahl/Würzburgi ülikool
Priit Ennet

„Vaat ei tea,“ mõtles mesilane: „raske otsustada.“ Ja jättis valiku tegemata, lootes, et järgmine nuputusülesanne tuleb lihtsam. Kuidas need mesilased küll täpselt mõtlevad, seda ei tea jälle meie, aga igal juhul on teadlased nüüd välja selgitanud, et väikesed mesilinnukesed mingit moodi ikkagi tajuvad, kas neil on mingi ülesande lahendamiseks ikka piisavalt infot ja oskust või mitte.


See aga viitab, et neil on olemas niinimetatud metakognitsiooni võime ehk võime mõtelda omaenda mõtlemise üle. Clint Berry ja Andrew Barron Austraaliast Macquarie ülikoolist õpetasid mesilasi lendama kahe väikese kambriga kastikesse, milles leidus kahte sorti palakesi – magusaid, mis mesilastele meeldisid, ja kibedaid, mida mesilased püüdsid igati vältida. Palade eristamiseks tuli lähtuda nende suuruse, kuju, värvi ja asukohta kombinatsioonist.


Kui mesilane suutis seda kombinatsiooni õigesti mõtestada, sai ta tasu. Kui aga mõtestas valesti, siis väikese karistuse. Aga oli ka kolmas võimalus – valiku tegemisest loobuda. Selgus, et raskemapoolsete ülesannete korral kasutasidki mesilased tihtilugu seda kolmandat võimalust ja jätsid ühe katsevooru vahele. Sellega kasvatasid nad muidugi ka edukate katsevoorude osakaalu selgelt nurjunud voorude suhtes.


Berry ja Barron kirjutavad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et järelikult suudavad isegi mõned selgrootud loomad siis mõnede ülesannete puhul täitsa keerukaid lahenduskäike tarvitada.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: