Maa saab ligi kaheks kuuks teise kuu
Pilvitul ööl näeme taevas kuud, seda ühte ja ainsat. Kuid on aegu, mil kuid on mitu.
Kaks Hispaania astronoomi annavad teada, et lähinädalatel haarab planeet Maa enda ümber tiirlema väikese asteroidi, millest saab üsna lühikeseks ajaks Maa teine looduslik kaaslane.
Carlos de la Fuente Marcos ja Raúl de la Fuente Marcos, mõlemad Madridi Complutense Ülikoolist esitavad ajakirjas Research Notes of the AAS oma arvutustulemused Maale läheneva asteroidi 2024 PT5 liikumisest lähemas tulevikus.
Asteroid avastati augustis, kui ta jäi silma automaatsele taevaseiresüsteemile ATLAS, mis otsib väikesi taevakehakesi, mis võiksid peagi Maale langeda.
Järgnenud täpsustavatest vaatlustest selgus, et Maast lendab kümnemeetrise läbimõõduga kosmosekivi siiski mööda, kuid astronoomidel tekkis kahtlus, et ta võib jääda mõneks ajaks meie planeedi raskusvälja haardesse.
Kolleegid-vennad de la Fuente Marcosed arvutasidki nüüd täpselt välja, võttes arvesse asteroidi trajektoori ja kiirust, et asteroid 2024 PT5 jääb tõepoolest septembri lõpul Maa ümber tiirlema, kuid sooritab siin vaid üheainsa tiiru, mis jõuab lõpule novembri keskpaigas.
Siis jätab asteroid meiega taas hüvasti ja lendab uutele kosmilistele radadele.
Maakera tulevane ajutine kaaslane on trajektoori tagasiarvutuse järgi arvatavasti pärit Arjuna asteroidide vööst, mis koosneb Maa orbiidiga sarnastel orbiitidel Päikese ümber tiirutavatest väikestest taevakehadest.
Asteroide on ajutiselt Maa kaaslasteks saanud ennegi. Näiteks tiirutas 2006. aasta paiku üks väike asteroid Maa ümber umbes aastajagu päevi. Kümmekond aastat hiljem asus siin tiire tegema veel üks asteroidike ja tegi neid aastani 2020.
Peale selle võib Maa ümber tiirelda ajutisi kaaslasi, mis on nii väikesed, et neid ei avastatagi. Kümmekond aastat tagasi osutas üks superarvutil käitatud simulatsioon, et suure tõenäosusega tiirutab Maa ümber kogu aeg vähemalt üks ajutine kaaslane, mille läbimõõt on suurem kui üks meeter.