X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Putukas peab tuld taevaks

Foto: Patrick Perkins / Unsplash

Suvel lõkke ümber istudes tundub, et tuli lummab ka putukaid, keda saabub selle ümber tiirlema teinekord päris hulgi. Kuid samamoodi tundub putukaid ligi tõmbavat ka elektrivalgus, mille allika ümber võivad need väikesed olendid samuti pikaks ajaks tiirutama jääda.

Nähtuse seletusi on teadlased aegade jooksul välja pakkunud mitmeid: soov soojuse järele, soov valguse järele, valgusallika pidamine kuuks; kõigil neil seletustel on siiski ka puudusi ja vastuolusid.

Nüüd on rahvusvaheline teadlasrühm tulnud välja uue ja loodetavasti parema seletusega.

Samuel Fabian Inglismaalt Imperial College Londonist, Yash Sondhi Ameerika Ühendriikidest Florida Rahvusvahelisest Ülikoolist ja nende kolleegid võtsid putukate lende valgusallika ümber videosse ja analüüsisid putukate liikumist ülima põhjalikkusega.

Seletuseni juhtis neid tähelepanek, mida on muide varemgi tehtud, et putukad kipuvad pöörama selja valgusallika poole.

Päevasel ajal aitab selja hoidmine enamjaolt ülalt langeva eredama valguse poole putukal lennates õiges asendis püsida — selg ülespoole, sest maakera külgetõmbejõu suunda need õblukesed olendid õhupööriste pillutatuna hästi ei taju.

Aga selga tule poole hoides kipub putukas sirgelt lennurajalt kõrvale kalduma. Sama efekti kasutavad ka lendurid, kes võivad lennukit pöörangul sedavõrd kallutada, et reisijad näevad aknast välja vaadates peaaegu otse all asuvat maapinda.

Nii aga võibki putukake tule ümber tiirlema jääda umbes nagu Maakera Päikese ümber. Lõkkeleek või elektrilamp püüab vaese putuka justkui lõksu. Selline sihitu tiirutamine võib putukat pikapeale väsitada ja teeb ta ka lindudele kergemaks saagiks.

Fabian, Sondhi ja kaasautorid kirjeldavad ajakirjas Nature Communications ka seda, mis juhtub, kui putukas lendab valgusallika alt või kohalt läbi.

Allika kohale sattunud putukas pöörab tihtilugu selja allapoole ja kukub sest ebaloomulikust lennuasendist mõnikord jupi maad allapoole. Valgusallika alt läbi lennanud putuka lennutee kaardub üles, selg ikka valguse poole, ja võib päädida samasuguse järsu langusega.

Uuringu autorid soovitavad inimestel putukate kaitseks hoolitseda selle eest, et tuled tarbetult ei põleks ega oleks ülearu eredad.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: