Siseõhu saasteained langetavad loovust
Mõnikord öeldakse, et ideed tulevad õhust. Nüüd ilmneb, et kui õhk ei ole puhas, siis häid ideid nii väga ei tule ka.
Singapuri teadlased on tähele pannud, et siseruumi halb õhukvaliteet viib inimeste loovuse alla. Kui õhus leidub palju niinimetatud lenduvaid orgaanilisi ühendeid, siis lahendavad inimesed loovust nõudvaid ülesandeid kehvemini.
Lenduvad orgaanilised ühendid on orgaanilised ained, mida peetakse toaõhu üheks peamiseks saastajaks. Neid aineid võib õhku lenduda mööblilt, vaibalt, põrandakattelt, värvitud seinalt, puhastusvahenditest, parfüümidest ja mujalt.
Bing Feng Ng Nanyangi Tehnikaülikoolist ja ta kolleegid andsid katseisikutele kätte legoklotsid ja esitasid sinna juurde mõtteülesande. Katseisik pidi ehitama klotsidest niisuguse asja mudeli, mis võiks aidata ülesannet lahendada. Lisaks tuli tal oma lahenduse kohta anda ka kirjalik selgitus.
Legost valmistatud konstruktsioonide ja nende juurde käinud selgituste loovust hindas seitsmeliikmeline komisjon, pöörates tähelepanu lahenduse omapärasusele, läbimõeldusele, väljanägemisele ja nii edasi.
Katset tehti lenduvate orgaaniliste ühendite kahesuguse koguse juures õhus: üks oli lähedane maksimaalselt lubatavale tasemele, teine sellest kolm ja pool korda madalam.
Nüüd kirjutavad Ng ja kaasautorid ajakirjas Scientific Reports, et lenduvate orgaaniliste ühendite rohkus tõi ülesannete lahenduste loovusele antud hinnangud alla. Kõrgema saastetaseme juures kahanesid loovuspunktid madalama saastetasemega võrreldes keskmiselt 13 protsenti.
Teadlaste sõnul osutab tulemus, et siseruumi õhukvaliteet võib oluliselt mõjutada mitmesuguste loovust nõudvate tööde tegemist. Kas või näiteks maalikunstnikudki kasutavad tihtilugu värve ja vedeldeid, millest õhkub lenduvaid orgaanilisi ühendeid. Selliste tööde tegemise paigas võib vaja minna paremat ventilatsiooni.
Ja kes ütleb, et kontori- või käsitööski pole loovust üldse vaja, eriti tänapäeval? Parem ikka õhk puhas ja õhkkond loominguline hoida.