X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Samblik kaitseb Hiina müüri

Foto: Bo Xiao

Samblaist, samblikest ja sinivetikaist koosnev niinimetatud biokoorik, mis on ajapikku kasvanud suure Hiina müüri selga, kaitseb müüri lagunemise ja pragunemise eest võib-olla isegi sama tõhusalt, kui müür ise kaitses omal ajal hiinlasi põhjakaarest rünnanud mongolite vastu. Nii võib väita rahvusvahelise teadlasrühma töö põhjal.

Hiina müüri hakati ehitama kolmandal sajandil e.m.a ja juba mõne sajandi pärast oli rajatis peaaegu 9000 kilomeetri pikkune. Eri paigus ehitati müüri eri materjalidest, aga peamised materjalid olid kivi ja tampsavi. Tampsavi sisaldab mulda, liiva ja kiviklibu ning on aldis erosioonile. Ometi on ta mõnelgi pool müüris ajahambale üllatavalt hästi vastu pidanud.

Yousong Cao Hiina Teaduste Akadeemiast ja ta kolleegid asusid uurima, millist rolli on müüri vastupidamisel ja murenemisel mänginud biokoorik. Varem on teadlased arvanud, et tampsavirajatisi kattev biokoorik võib erosiooni kiirendada. Cao ja ta kaaslased võtsid mitmelt müürilõigud proove ja uurisid neid lähemalt laboris. Selgus, et biokoorik oli isegi tugevam kui tampsavist materjal, mida ta kattis, mõnel juhul isegi kolm korda tugevam.

Teadlased täheldasid, et biokooriku tugevus tulenes selles elavate olendite eritatud tihesidusatest polümeeridest. Nii järeldavat Cao ja kaasautorid ajakirjas Science Advances, et biokoorik mitte ei kiirenda, vaid aeglustab tampkivistruktuuri lagunemist. Siit ka soovitus Hiina müüri haldajatele: las nad olla ja kasvada.

Kunagisest võimsast Hiina müürist on tänaseks päevaks heas korras vaid kuus protsenti. Üle poole on kas täiesti hävinud või tõsiselt kannatada saanud. Seetõttu on hea teada, kuidas müüri kõige paremini kaitsta, et ka järgmised põlved saaksid seda muistsete hiinlaste suurt saavutust imetlemas käia.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: