X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Video: loeng kehapuhtusest Eestis ja läänemaailmas läbi aegade

Euroopas on Pärdi sõnul suhtumise inimese kehasse kõige üldisemalt määranud kristlik arusaam liha ja vaimu vastandlikkusest.
Euroopas on Pärdi sõnul suhtumise inimese kehasse kõige üldisemalt määranud kristlik arusaam liha ja vaimu vastandlikkusest. Autor/allikas: ERM

Reedel peab Eesti Vabaõhumuuseumi vanemteadur Heiki Pärdi Eesti Rahva Muuseumis ettekande hügieenist kultuuriloos.

Oma ettekandes avab Pärdi ühiskondlikku suhtumist kehapuhtusesse Lääne kultuuriruumis keskajast tänapäevani.

Euroopas on Pärdi sõnul suhtumise inimese kehasse kõige üldisemalt määranud kristlik arusaam liha ja vaimu vastandlikkusest, mis argielus tähendab ihu ja hinge vastandamist. Keha on inimesele paratamatu, ent liigne tähelepanu sellele tähendas pattu. Lääne kultuuriruumis püüab inimene sotsiaalse olendina muuta oma keha vastavaks ühiskondlikele ootustele.

Uusaja puhtuserevolutsioonis on suur mõju olnud Ameerika Ühendriikidel, aga lõplikult võitis hügieenirevolutsioon läänemaailmas 1950. aastail, mil vannitoad ja dušid olid muutunud üldlevinuks.

ERM-i teadusseminar on seotud näitusega "Õige keha, vale keha?", mis heidab valgust keha kultuurilistele tähendustele Eestis. Need on olnud päevakorral minevikus, kuid tekitavad arutelusid ja vaidlusi ka tänapäeval.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: