Teadlased nägid üle aastakümnete taas haruldast nokissiili
Looduseuurijad on Indoneesiale kuuluvatest Uus-Guinea saare mägimetsadest leidnud üle pika aja üles ürgimetaja liigi esindaja, kelle taolist ei ole nähtud üle 60 aasta.
Tuntud Briti dokumentalisti David Attenborough järgi nime saanud Sir Davidi nokissiil (Zaglossus attenboroughi) avastati teaduse jaoks ainsa seni tuntud isendina aastal 1961.
Sealtpeale on teda nähtud ainult kinnitamata andmetel ja harva. Levis kahtlusi, et ta võib olla väljagi surnud.
Nüüd on rahvusvaheline teadusekspeditsioon lõpuks ometi seda liiki taas looduses kohanud ja ka videole püüdnud.
Uurimisrühma juht James Kempton Oxfordi Ülikoolist ütles BBC-le, et rühmaliikmed sattusid nokissiili videopildil nähes eufooriasse.
Loom saadi videosse sel suvel toimunud kuu aja pikkuse ekspeditsiooni viimasel päeval, viimasele alles jäänud mälukaardile.
Sir Davidi nokissiil on üks kolmest teadusele tuntud nokissiili liigist. Nokissiilid kuuluvad koos sipelgasiilidega sipelgasiillaste sugukonda ainupiluliste seltsi. Ainupiluliste seltsi kuulub ka nokkloom.
Kõik need tänapäeval vaid Uus-Guineas ja Austraalias elavad loomad, keda tuntakse ka ürgimetajatena, eristuvad teistest imetajatest selle poolest, et ei sünnita poegi, vaid munevad mune. Nad lahknesid teistest imetajatest juba dinosauruste ajal.
Peale taaskohatud nokissiili leidis teadlasrühm ka mitu uut putuka- ja konnaliliiki ning uuris ka puukängurute ja paradiisilindude elu.
Kemptoni sõnul näitavad ekspeditsiooni tulemused, et Uus-Guinea mägimetsad on looduskaitse seisukohalt ülitähtis piirkond. Praeguse seisuga ei ole Indoneesia võimud aga isegi Sir Davidi nokissiili kaitse alla võtnud.
Pildil on nokissiil liigist Zaglossus bruijnii.