Vikipeedia ootab teadusfotosid ja teadusartikleid
Vikipeedias on käimas ühe korraga nii teadusteemaliste fotode kui ka artiklite konkurss. Oma loomingut saab esitada detsembri keskpaigani.
Vikipedist Ivo Kruusamägi märkis, et ehkki riigi rahvaarvu vaadates on eestikeelne Vikipeedia vägagi mahukas, on mõned valdkonnad vähem kaetud. Nende hulka kuulub teiste seas meditsiin. "Ühelt poolt on inimestel väga suur huvi ja vajadus kvaliteetse informatsiooni järgi, aga see on näide valdkonnast, kus meil pole kunagi olnud eestikeelse Vikipeedia juures ühtegi inimest, kes just meditsiini teemadel usinalt panustaks," tõi vikipedist näite saates "Labor".
Kruusamägi märkis, et sarnaselt teistele keeleversioonidele on loonud väike hulk inimesi suurema osa eestikeelse Vikipeedia sisust. "Meie oludes on umbes 30 inimest loonud üle poole kogu sisust. [...] Sageli on meil nii, et üks või sageli mitu valdkonda on kirjutatud valdavas osas ainult ühe inimese poolt," lisas vikipedist. Kui seega keegi mõne teema vastu huvi ei tunne, jääb see vaeslapse rolli.
Olukorra leevendamiseks käibki 15. detsembrini artiklikonkurss "Teadus Vikipeediasse", kuhu on oodatud teaduslikel uurimustel ja publikatsioonidel põhinevad temaatilised ülevaateartiklid. Žürii koosneb Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liikmetest ja auhinnafond on 3000 eurot. Täpsemaid juhised leiab konkursi kodulehelt.
Samas vaimus käib 10. detsembrini Vikipeedia terminivõistlus, mida aitavad korraldada Eesti kõrgkoolid ja teadusasutused. Konkursi eesmärk on avardada ja levitada eestikeelset terminivara. Vikipeedia laia mõju tõttu võimaldaks see hõlpsamalt tutvustada teadustulemusi eesti keeles ja kiirendada ka tänapäevase oskuskeele jõudmist Vikipeediasse endasse.
Konkursil osalemiseks tuleb kirjutada Vikipeediasse mõiste ja mõiste seletus. "Tänu sellele me saamegi eesti teaduskeelt palju paremini elus hoida ja tutvustada. Sageli ka tudengitel on väga raske just ennast selle sõnavaraga tuttavaks teha. [...] Meil on vaja mõningaid omakeelseid tekste, õppematerjale
ja ka Vikipeedia artikleid, mis aitavad eestikeelset teadust elus hoida, seda tugevamaks muuta ja edasi arendada," selgitas Kruusamägi.
Viimaks käib 15. detsembrini kümnendat korda Vikipeedia teadusfoto võistlus. "Kirjeldav loomus muudab selle hästi sobivaks Vikipeediale, sest täpselt see on see, mida meil on vaja edasi anda, kuidas mingi asi välja näeb või mingi protsess toimub," selgitas vikipedist.
Klassikalisest fotovõistlusest eristab seda foto juures olev informatsioon, mis pilti toetab ja täpselt kirjeldab. "See on entsüklopeedilise maailmaga väga hästi kokku passiv," lisas Kruusamägi. Võistlusel on seitse kategooriat: inimesed teaduses, mikroskoobipildid, muud meediafailid, pildiseeriad, loodus, astronoomia ja üldkategooria. Eesti parimad tööd saadetakse edasi rahvusvahelisele võistlusele.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Labor", küsis: Priit Ennet