Vaimse tervise koolitaja: läbipõlemisest taastumine eeldab korras eraelu

Foto: Cristian Ungureanu/Flickr (CC0 1.0)

Läbipõlemisega on seotud kõik elu valdkonnad, kuid paratamatult paistab see tööl kõige enam välja. Nõnda on oluline teadvustada, millised tahud meie elus murekoorma all kannatavad ja kuidas leida vastavat abi.

Tartu Ülikooli doktorandi ja Peaasjad MTÜ (peaasi.ee) vaimse tervise koolitaja Merle Purre sõnul on läbipõlemise tuum see, kui inimesel pole võimalik stressirohkest situatsioonist taastuda. Kui eraelulised tegurid töökeskkonnast väljaspool ei võimalda puhata, tekib läbipõlemine. 

Ajakirjaniku Tuuli Jõesaare puhul tingis läbipõlemise suures osas aktiivsus- ja tähelepanuhäire, mida ta endaga iga päev kaasas kannab. Jõesaar tundis, kuidas mitmed erinevad tegevused moodustasid intensiivse perioodi, mil tal polnud võimalik vaimselt välja puhata. Tal tekkisid keskendumisraskused ja hakkas kannatama palgatöö. Jõesaar nentis, et sellistel puhkudel on raskustes olemist keeruline tunnistada. Samas on  ühiskonnas paljusid teisigi, kes üritavad läbipõlemisega toime tulla. Paraku räägitakse sellest harva.

Perfektsionism ja stress 

Merle Purre sõnul võib üks läbipõlemise riskitegur olla kalduvus perfektsionismile. Sel juhul peab inimene ise leidma viisi, kuidas õppida enda perfektsionismi tundma ja ohjeldama. See võib võtta väga palju aega, kuid selline läbipõlemise kogemus annab tema sõnul elule väärtusliku pagasi.

Veel rõhutas Purre, et stress ei pruugi olla alati halb. Stressiseisund on keha, vaimu ja aju reaktsioon pingele, mis aitab tegelikult pingutada ja oma eesmärkide poole püüelda. "Mul on hea olla ja mu igapäevaelu ei ole selline kannatus, vaid ma väärin tuge ja seda, et mul on elus meeldivaid emotsioone," soovitas ta stressiolukorras endale sisendada.

Kuhu pöörduda abi saamiseks?

Merle Purre sõnul on kõige kiirem abivahend probleemile lahenduse saamiseks veebinõustamine, mida on võimalik saada ka peaasi.ee lehel. Sinna saab oma murest kirjutada ja spetsialistid vastavad sellele kolme päeva jooksul. Asjatundjad oskavad anda mõtteid, kuidas end toetada ja kuhu vajadusel edasi pöörduda.  

Probleemide ilmnemisel on üks võimalus võtta koheselt ühendust perearstiga. "Ühel päeval, mil ma ei suutnud mitte midagi teha, läksin perearsti juurde. Arst määras haiguslehe – võtsin maha palgatöö koormuse," meenutas ajakirjanik Tuuli Jõesaar abi otsimise olulisust. Koormusest vabanemine oli naise jaoks tähtis: tekkis taas huvi välise maailma vastu. Jõesaar soovitas võtta inimestel haigusleht või minna puhkusele kohe,  kui tundub, et hakkab "kärssama".

Küsimused, mida endalt läbipõlemise ilmnemisel küsida (Merle Purre):

  • Kas mu igapäevaelus on aega märgata enda vajadusi? Kohanda endale plaan, et saaksid kaitsta enda heaolu ja hoolitseda oma vajaduste eest.
  • Millised on minu prioriteedid? Kuhu asetuvad minu pere, tervis, sõbrad ja elus rõõmuhetkede kogemine? Kas need prioriteedid peegelduvad ka mu käitumises ja tegelikus ajakasutuses?
  • Kas ma suudan tunda ennast väärtuslikuna? Sellise inimesena, kes ma olen või tunnetan enda väärtust ainult lähtuvalt sellest, kui palju teen, saavutan või teisi aitan. Sellega tuleb tegeleda – olgu see siis sõbra, lähedase või psühholoogi toel. 

Artikkel valmis Tartu Ülikooli õppeaines "Praktiline ristmeedia projekt: raadio, veeb, sotsiaalmeedia". Autorid on Tartu Ülikooli magistrandid Egeli Raudmäe, Angelina Lon, Mihkel Uiboleht ja Marie-Johanna Kippar.

Toimetaja: Sandra Saar

Allikas: Raadio 2 "Piltlikult öeldes"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: