Tehisintellekt ennustab tehisintellektiuuringute käekäiku
Tehisintellekt areneb tänapäeval nii tempokalt, et tehisintellektiteadlastel enestelgi on raske valdkonnas toimuvas järge hoida. Nüüd on neile selleks abikäe ulatanud tehisintellekt ise, õnneks siiski teadlaste soovil ja suunamisel.
Rahvusvaheline teadlasrühm eesotsas Mario Krenniga Saksamaalt Erlangenist Max Plancki Valgusteaduse Instituudist on välja mõelnud tehisintellektialgoritmi, mis aitab teadlastel uute publitseeringute tulvas süstemaatiliselt orienteeruda, aga peale selle näitab kätte ka võimalikud edasised arengusuunad.
Tehisintellekti ja masinõppe valdkonnas kasvab avaldatud teadusartiklite arv eksponentsiaalselt ja kahekordistub praegu vähem kui kahe aastaga; inimese silmis on see täielik virvarr.
Krenni ja ta kolleegide loodud rakendus nimega Science4Cast toimib graafipõhiselt ehk loob teadmusvõrgustikku, mille sõlmedeks on tehisintellekti valdkonna mõisted, graafi servad ehk sõlmede vahelised jooned või võrguniidid aga näitavad, milliseid mõisteid on ühtedes ja samades uuringutes käsitletud.
Ajapikku, mida rohkem erialaüllitisi ilmub ja mida rohkem sisendeid süsteem seeläbi saab, võrgustik kasvab, tiheneb ja keerustub.
Praeguseks on Science4Castile tutvustatud enam kui sadat tuhandet teadusartiklit, mis on avaldatud viimase 30 aasta jooksul. Selle tulemusel on rakendus loonud juba 64 000 teadmusvõrgu sõlme.
Kuid Krenn ja ta kaaslased kavatsevad oma kätetööd veelgi täiustada. Edaspidi annab Science4Cast loodetavasti igale teadlasele ka isiklikke soovitusi, millistele teemadele neil tasuks tähelepanu pöörata. Nii saab ta teadlastele uueks inspiratsiooniallikaks, ehk nagu Krenn ise väljendub, tehismuusaks.
Teadlased tutvustavad uue rakenduse aluspõhimõtteid ajakirjas Nature Machine Intelligence.