Teadusagentuur distantseeris end kõmulisest rohepesu raamatust

Jüri Liiv
Jüri Liiv "Suur rohepesu käsiraamat" Autor/allikas: Hea Lugu

Eesti teadlaskonnas rohkelt kõneainet leidnud raamatu "Suur rohepesu käsiraamat" väljaandmist toetanud Eesti Teadusagentuuri hinnangul ei vasta raamatu sisu toetustaotluses esitatud kirjeldusele. Nõnda tuleks raamatu müük selle praegusel kujul peatada.

Raamatu autor Jüri Liiv rõhutas, et taotluse esitas kirjastus OÜ Hea Lugu. "Kirjastus taotles teadusagentuurilt toetust mitte raamatu kirjutamiseks, vaid illustreerimiseks. Mina polnud selle taotlemisega seotud. On naljakas, et teadusagentuur otsustab praegu, mida on õige rääkida," sõnas Liiv.

Teaduse populariseerimise projektikonkursil kirjastuse taotlust hinnanud komisjoni liikmete sõnul aga toetuse saamise edukuse taga suuresti Jüri Liivi isik kui selline. Varem oli koostanud keemiateadlane "Keemia õhtuõpiku" ja "Füüsika õhtuõpiku" ning saanud ka riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija märgi. Ühtlasi oli raamatu sisutoimetaja tuntud Tartu Ülikooli füüsik Jaak Kikas.

Esitatud taotluses toodi raamatu peamise sihtgrupina välja "eestikeelsed loodusainete õpetajad, põhikooli lõpuklasside ja gümnaasiumiklasside õpilased ning nende vanemad ja vanavanemad, kes soovivad ise rohepöörde teemadel lugeda ja oma lastele tutvustada süsteemset, tavapärasest erinevat ja eluliste näidetega käsitlust".

Reedel haridus- ja teadusministeeriumi dokumendiregistris ilmunud nõudekirjas leiab Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise osakonna juhataja Annely Allik, et OÜ Hea Lugu on taandunud esialgsest õhtuõpiku sarja kaubamärgist ja kuvandist. Samuti ei sobi see tema hinnangul oma teemapüstituse ja kajastuse poolest enam taotluses väljatoodud sihtrühmale tasakaalustatud rohepöörde käsitluseks.

Seisukohta toetasid tema sõnul reede õhtuks algul taotlust hinnanud komisjoni liikmed. "Juba pealkiri viitab rohepöördele halvustavas kontekstis ja ka sisu ei ole esmasel hinnangul objektiivne teaduslik käsitlus valitud teemal. Eesti Teadusagentuur konsulteeris hinnangu andmisel ka taotlust konkursil hinnanud ekspertidega," seisab kirjas.

Kokkuvõtlikult pole OÜ Hea Lugu kirja kohaselt Eesti Teadusagentuuri teavitanud, et "õhtuõpiku sarja kuuluva raamatu asemel on otsustatud välja anda teise pealkirja ja sihtrühma ning teemapüstitusega raamat".

Liivi sõnul saab teost tabanud kriitika kirjutada suuresti paari konkreetse inimese arvele. "Nad tunnevad ennast solvatuna, sest selles olevad vaated ei lähe kokku nende enda veendumustega. Ma ei ole omast peast midagi välja mõelnud. Kõik väited on teaduslikult tõestatud ja viited on olemas," sõnas keemiateadlane. Samas nentis ta, et raamatusse on sattunud kümmekond väiksemat viga, mida on kavas edaspidi parandada.

Teadusagentuur palub aga kirjas lõpetada kohe raamatu müük märkega, et "Raamatu väljaandmist on toetanud Eesti Teadusagentuur". Samuti soovib agentuur sama kirje eemaldamist veel müümata raamatutest. Viimaks ootab agentuur muu hulgas selgitusi, miks tehti raamatus muudatusi ilma neid teadusagentuuriga kooskõlastamata.

"Teadusagentuuril pole õigust sisu osas ettekirjutusi teha, kui see on ka poliitiliselt ebakorrektne. Raamat tuli täpselt selline, nagu ma kavatsesin seda kirjutada," märkis Liiv. Keemiateadlase sõnul ei plaani ta ise raamatu müüki kuidagi piirata, vaid järgnevad otsused peab tegema kirjastaja, mis teadusagentuurilt toetust sai.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: