Taimed ja raamatud tõstavad videokoosolekul osaleja usaldusväärsust
Veel parem, kui pelgalt usaldusväärne ja asjatundlik olla, on seejuures ka usaldusväärne ja asjatundlik näida.
Nüüd on Briti teadlased avastanud võtte, kuidas jätta endast asjalikku muljet videokoosolekul osaledes: tähtis on valida õige taust.
Paddy Ross, Abi Cook ja Meg Thompson Durhami Ülikoolist palusid 167 katseisikul vaadata videokoosolekutest tehtud arvutikuvatõmmiseid, seisvaid pilte, koosolekuosaliste selja taga paistis mitmesuguseid taustu: kas üldvaade elutoale või hoopis hulk toataimi, suur raamaturiiul või ka tühi sein, või koguni hunnitu loodusvaade nagu näiteks jääpangal külitav morsk; tänapäeva tarkvara laseb ju taustaks kuvada igasugust pilti, mida soov kuvada on.
Katseisikuil tuli siis teada anda, kui usaldusväärse ja asjatundliku mulje iga üksik inimnägu koos taustaga neile jättis.
Katseandmete analüüsi põhjal kirjutavad Ross, Cook ja Thompson nüüd ajakirjas Plos One, et kõige usaldusväärsema ja asjatundlikuma mulje jättis koosolekuosaline katseisikuile just toataimede või raamaturiiuli taustal.
Kõige kehvem mulje tulenes eluruumivaatega taustast, aga samuti ka hunnitust loodusvaatest.
Teadlased analüüsisid ka videokoosolekuosaliste näoilme ja soolise kuuluvuse mõju usaldusväärsuse ja asjatundlikkuse tajule.
Siin selgus, et katseisikud andsid kõrgemaid hinnanguid rõõmsa naerunäoga koosolekulistele ja madalamaid neutraalse ja tõsise näoilme ettemanajaile.
Sooküsimuses ilmnes, et ekraanitõmmistel kujutatud naisi peeti üldiselt usaldusväärsemaks ja asjatundlikumaks kui mehi.
Naiste puhul tuli aga välja, et elutoavaade oli neile tegelikult sama hea taust kui taimed või raamatud, millest omakorda järeldub, üldtulemustega võrreldes, et elutoavaade peab meeste mainele olema lausa eriti õõnestav.
Kui tõsiselt seda kõike võtta? Nagu ikka teadust, kui see on mõnel alal veel lapsekingades. Tähele tasub panna, kõrva taha võib-olla ka, aga oodata tuleks ka uusi uuringuid ja nende tulemusi.