Musti auke võib olla meile lähemal kui seni teatud
Hüaadide täheparves, meist vaid 150 valgusaasta kaugusel võib leiduda musti auke. Nii väidab rahvusvaheline teadlasseltskond eesotsas Stefano Torniamentiga Itaaliast Padova Ülikoolist.
Kui neil õigus on, siis võib tegu olla Maale üleüldse kõige lähemate mustade aukudega, mis olemas on.
Torniamenti ja ta kolleegid koostasid arvutimudeli, mis näitas, kuidas on kõik Hüaadide tähed seni liikunud ja arenenud, et on jõudnud tänapäevasesse seisundisse.
Selgus, et tänast seisundit õnnestus saavutada ainult juhul, kui mudelisse pandi juurde musti auke, mis asuvad või on kuni hiljutise ajani asunud täheparve keskmes.
Kõige rohkem läheb mudel vaatlusandmetega kokku siis, kui panna Hüaadide keskmesse kaks-kolm musta auku ja hoida neid seal tänase päevani välja.
Hüaadid on hajus täheparv, mis koosneb sadadest tähtedest ja paistab taevasfääril Sõnni tähtkujus.
Mustad augud on ruumipiirkonnad, mille keskel on aine nii pisikeseks ja tihedaks kokku tõmbunud, et sealse tugeva gravitatsiooni haardest ei pääse välja isegi mitte valgus.
Senine Maale lähim musta augu kandidaat on kandnud nime Gaia BH 1 ja asunud meist kümme korda kaugemal kui Hüaadid.
Seesama kosmoseteleskoop Gaia, mille vaatluste põhjal BH 1 olemasolu mullu teatavaks tehti, on vaadelnud põhjalikult ka Hüaadide täheparve ning aidanud andmetega varustada ka Torniamentit ja ta kaaslasi.
Kirjas on uuringutulemused Kuningliku Astronoomiaseltsi kuukirjas.