Päike ajas Neptuuni pilved laiali

Planeet Neptuunil on ilm läinud erakordselt selgeks. Teadlased annavad teada, et esimest korda ligi 30 aastat tehtud vaatluste vältel olid vahepeal peaaegu kõik pilved planeedi ümbert mõneks ajaks kadunud.

Päikesesüsteemi kaugeimat teadaolevat planeeti on alates 90-ndate aastate keskpaigast vaadeldud nii Hawaii saartelt Kecki Observatooriumist kui ka NASA kosmoseteleskoobiga Hubble.

Imke de Pater Ameerika Ühendriikidest Berkeley California Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Icarus, et hakkasid aastal 2019 tähele panema, kuidas hiidplaneedi muidu nii paks pilvkate kippus keskmistel laiuskraadidel hajuma.

Mõne kuuga muutus hajumine globaalseks. Nüüdseks ajaks on pilvi juba omajagu ka tagasi tulnud, ehkki veel tänavu juuniski tehtud vaatlused osutasid, et päris tavapärane pilvisus ei ole veel taastunud.

Neptuuni pilvkatte ajutist laialdast hõrenemist ja hajumist on mingil määral ette tulnud ennegi, ainult et mitte kaugeltki nii suures ulatuses ja nii kauakestvalt kui nüüd.

De Pater ja kaasautorid peavad seejuures võimalikuks, et Neptuuni pilvkatte muutused on seotud Päikese aktiivsustsükliga.

Nad on nimelt tähele pannud, et iga kord, kui Päike jõuab oma 11-aastases tsüklis faasi, kus ta ultraviolettkiirguse intensiivsus kasvab, tekib kaks aastat hiljem Neptuuni ümber rohkem pilvi.

Arvatavasti käivitab ultraviolettkiirgus Neptuuni atmosfääris mingi fotokeemilise reaktsiooni, mis pilvede moodustumist ärgitab.

Kui see seletus paika peab, siis on ju päris tähelepanuväärne, et päikesekiirgus, mis on Neptuuni juures 900 korda nõrgem kui Maa juures, avaldab kauge planeedi atmosfäärinähtustele ikkagi sedavõrd tugevat toimet.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: