Linnud on hakanud kasutama linnutõkkeid pesade ehitamiseks
Lindude peletamiseks mõeldud okastega tõkkeribad on üllatuslikult leidnud tee nende pesadesse.
Teadlased avastasid Rotterdamist Hollandis ning Antwerpenist Belgias eriskummalised linnupesad, mis olid peaaegu üleni ehitatud okkalistest tõkkeribadest. Taolised peletid peaks tavaliselt linnaruumis linde katuseäärtelt eemale hoidma.
Rühm Hollandi biolooge asus pärast avastust uurima, kas taolisi pesasid on mujalgi märgatud. Selgus, et tõkkeribadest punutud pesi on pildistatud mujalgi, näiteks Hollandis Enschede linnas ja isegi Glasgows Šotimaal.
Ühes Rotterdami pesas elasid varesed ja see avastati rongijaamast. Ülejäänud kolm pesa olid teinud aga harakad. Antwerpeni haigla juures vahtrapuu otsas paiknevat harakapesa uurides hämmastas teadlasi, et okkad turritasid sellest igast suunast välja, meenutades okassiga.
Teadlaste hinnangul on mõned linnud arvatavasti avastanud, et metallokastega täiendatud pesad peletavad edukalt kiskjaid. Sellisteks kiskjateks võivad näiteks olla nirgid ja röövlinnud. Tavaliselt kasutatakse okkalisi tõkkeribasid lindude endi peletamiseks, et nad majade katustel ei pesitseks. Varesed ja harakad on aga hakanud tõkkeid katuste küljest lahti sikutama. Teisisõnu on nad õppinud vaenulikku linnakujundust enda kasuks rakendama.
Mõnevõrra sarnaseid juhtumeid on esinenud ajaloos varemgi. Näiteks 1933. aastal avastati Lõuna-Aafrikas varesepesa, mille punumisel oli kasutatud okastraati. Linnuteadlased on pesadest avastanud ka naelu, kruvisid, ja isegi narkomaanide süstlaid. Kuidas uudsed pesamaterjalid lindude heaolu pikas plaanis mõjutavad, peavad näitama aga täiendavad uuringud.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Rait Piir