Tuhanded Linnutee tähed võivad pärineda hoopis Andromeeda galaktikast

Foto: Boris Štromar

Meie Linnutee galaktikas võib olla kümneid, sadu või isegi tuhandeid tähti, mis ei ole pärit siit tähesüsteemist, vaid on meile rännanud meie kosmilise naabruskonna teisest hiigelgalaktikast Andromeedast.

Sellisele järeldusele on jõudnud Saksa teadlased, olles arvuti peal modelleerinud, kuidas Andromeeda tähed võiksid oma kodugalaktikast välja paiskuda, meie Linnutee galaktikani jõuda ja siinsete tähtede sekka lõimuda.

Astronoomid on ammu tähele pannud, et meie Linnutees võivad mõned tähed mõnel puhul, näiteks musta augu lähedale sattudes nõnda suure hoo sisse saada, et võivad galaktika külgetõmbejõu ületada ja galaktikate vahelisse ruumi paiskuda. Sellest tähelepanekust ongi sugenenud mõte, et sama moodi võib tähti välja paiskuda ka Andromeedast.

Lukas Gülzow Karlsruhe Tehnikainstituudist ja ta kolleegid mudeldasid nüüd, kuidas võiksid Andromeeda galaktika keskosas kulgeda vahejuhtumid, kus musta augu otsa komistanud kaksiktähepaaridest üks paariline auku langeb, teine aga galaktikast välja paiskub.

Ainult 0,08 protsenti sel põhjusel Andromeedast lahkunud tähtedest sattub suuna võtma meie Linnuteele, asumaks ületama kahe suure galaktika vahelist kahe ja poole miljoni valgusaastast tühimikku.

Kui eeldada, et Andromeedast väljub tähti enam-vähem samas tempos kui Linnuteelt, siis näitab mudel, et Andromeedast pärit tähti leidub Linnuteel praegu vähemalt 12, aga võib-olla koguni 3910.

Gülzow ja kaasautorid kirjutavad võrguvaramusse arXiv üles seatud artiklis, et Andromeedast saabunud tähti saaks nende liikumise iseärasuste põhjal ka vaatluslikult tuvastada. Võimalik, et mõne neist avastab näiteks kosmoseteleskoop Gaia, mille üleasandeks on koguda andmeid umbes ühe protsendi Linnutee tähtede kohta.

Veel huvitavam oleks mõne sellise tähe juurest ka planeete avastada, eriti huvitav aga võimalike mõistlike olenditega, keda mõnel sellisel planeedil võib elada, ühendust võtta.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: