Kookosseep võib olla hea sääsepeleti

Foto: Raspopova Marina / Unsplash

Kevad edeneb, sääsehooaeg läheneb. Ei tea veel, milliseks tänavune sääseaasta kujuneb, aga teada on, et mõned inimesed on millegipärast märksa suuremad sääsemagnetid kui teised inimesed.

Nüüd on Ameerika teadlased täpsemalt järele uurinud, millised lõhnad sääski ligi tõmbavad, millised aga eemale peletavad.

Üks konkreetsem tõdemus sest tööst on, et kookose lõhn, mis võib olla juures inimesel, kes on end kookoselõhnalise seebiga küürinud, on päris tõhus sääsepeleti.

Clément Vinauger Virginia Techist ja ta kolleegid tegidki katseid mitmesuguste lõhnadega seepidega, mida turustatakse nelja eri kaubamärgi all.

Katses osalenud vabatahtlikel paluti end ühega neist seepidest pesta või ka hoopistükkis mõneks ajaks pesemata jätta, kanda seejärel T-särki, et seebilõhna ja kehalõhna segu sellele külge jääks.

Siis vaatasid teadlased, millise särgi vastu sääsed suuremat huvi tundsid, millise juurest aga pigem pagesid. Seljast võetud, mitte seljas olevate särkidega tehti katset seepärast, et mitte lasta sääskede otsuseid mõjutada süsihappegaasist, mida inimesed emiteerivad.

Selgus, et seebivalik mõjutas sääskede särgieelistusi küll, aga mitte üheselt mõistetavalt: mõne inimese kantud särgi võis mõni seep sääskede seas populaarsemaks teha, mõne teise inimese kantud särk võis sama seebi toimel muutuda hoopis pelutavamaks.

Lõhnade maailm on kirju ja selles sisalduv teave mitmepalgeline. Inimese loomulik kehalõhn kannab informatsiooni inimese füsioloogilisest seisundist, toiduvalikust, külastatud paigust ja muustki. Kõik see info tundub sääskedele huvi pakkuvat.

Seebi kasutamine muundab aga infopaketti tuntavalt, lisades sellesse lõhnamolekule juurde, aga ka summutades teiste lõhnamolekulide maksvuselepääsu.

Kõik katsetatud seebid sisaldasid tuntud sääsetõrjevahendit limoneeni, kuid sellest hoolimata tugevdasid mõned seebid mõnede inimeste särgi ligitõmbavust sääskedele. Tähtis on ikkagi tervik.

Nii et ajakirjas iScience avaldatud teadustulemustel on tavainimese seisukohast paraku suhteliselt vähe praktilist kasu: erisuguste seepide mõju ja isegi mõju suund võib olla üsna individuaalne.

Aga nii palju ehk siiski, et igaühel tasub katsetada mitmesuguseid seepe ja valida enda jaoks parim. Meenutuseks väike vihje: kindlasti tasuks proovida kookoselõhnalist seepi.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: