Kertu Liis Krigul – antibiootikum: kas hunt lambanahas?
Konkursi "Teadus 3 minutiga" finalistide sekka valitud Tartu Ülikooli geenitehnoloogia doktorant Kertu Liis Krigul selgitab oma teadusvideos, millise jälje jätavad antibiootikumikuurid inimeste soolebakteritele ja kuidas piirata antibiootikumresistentsuse levikut.
Oleme globaalse tervisekriisi veerel. Antibiootikumid, mis on päästnud miljoneid elusid bakterhaigustest, näitavad varjupoolt.
Esiteks vohab resistentsus ja antibiootikumid on kaotamas oma mõju. Maailma terviseorganisatsiooni hinnangul on see üks suurim terviseoht, mille tõttu võivad ka kerged kriimustused ning sünnitaminegi taas palju eluohtlikumaks muutuda.
Mina uurin, kuidas antibiootikumid mõjutavad meie kehamikroobe ja seeläbi ka tervist. Meie mikroobid on elutähtsad nii toidu seedimisel kui ka haiguste vastases kaitses. Kahjuks ei erista antibiootikum meile kasulikke baktereid kahjulikest. Nii võib tulemuseks olla vajalike mikroobide hävimine ja erinevate tervisehädade teke. Antibiootikume kasutanud lastel on näiteks suurem oht astma, allergiate ja ülekaalulisuse tekkeks.
Oma töös uurisime enam kui kahe tuhande eestlase soolemikroobe. Leidsime, et kui inimene on viimase kümne aasta jooksul võtnud enam kui kaks antibiootikumikuuri, on tema mikroobide mitmekesisus vähenenud. Enamik eestlasi tarvitavad aga antibiootikume mitme kuuri võrra rohkem. Varem arvati, et mikroobide arvukus taastub ravikuuride järgselt kiiresti, kuid meie uuring näitas, et liigirikkus kahaneb pikaks ajaks.
Vaatlen nüüd eestlaste mikroobe hiiremudelis ja uurin, kas antibiootikumide korduv kasutamine pärsib ka pikaajaliselt soolestiku tööd. Varem ravimite mõju sellisel viisil uuritud ei ole.
Helgemast küljest Eestis tarvitatakse antibiootikume järjepidevalt vähem kui ülejäänud Euroopas. Mujal maailmas on viimase 20 aasta jooksul kasv olnud aga pooleteise kordne. Siiski annavad leviv resistentsus ja aina vähenev mikroobide liigirikkus põhjust üle vaadata oma ravimite tarbimisharjumused. Seega, ehk annaksid koos minuga kolm lubadust:
- Esiteks ma järgin arsti juhiseid ja teen ravikuuri lõpuni. Isegi, kui tunnen end juba tervena.
- Teiseks ma ei kasuta eelmisest haiguskorrast üle jäänud ravimit, ega jaga seda teistele.
- Ja kolmandaks ma ei nõua arstilt antibiootikume viirushaiguste vastu nagu gripp ja kerge nohu.
Nii hoiame alles elutähtsad ravimid ja ka meie mikroobidest sõbrad.
Loe ka populaarteaduslikku artiklit, mille Kertu Liis Krigul konkursi raames kirjutas, vaata teiste finalistide lühiloenguid ja vali nende seast oma lemmik.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa