Eestis leitakse igal aastal vähemalt üks uus samblikuliik
Tallinna Botaanikaaed pühendas terve maikuu samblikele, avades selle puhul näituse. Eestis leitakse igal aastal üks-kaks uut samblikuliiki.
Botaanikaaia suvehooaja alguseks avatud näitusel on näha mõningane valik Tartu Ülikooli samblikuteadlase Andres Saagi fotodest.
Nende kõrvale on riputatud loodusest kogutud samblike eksemplare, mida palja silmaga ei pruugi märgatagi.
Näitus keskendub Tallinnas kasvavatele samblikele, millest osa on vaid ajaloolised leiud ning tänapäeval neid pole enam tuvastatud.
Tallinna Botaanikaaia sambliku-uurija ehk lihhenoloog Liis Marmor-Ohtla ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Eestis on teada ligi 1000 liiki samblikku ning igal aastal leitakse üks-kaks juurde.
"Kaks aastat tagasi leiti Aegna saarel pits-kõrvsamblik, mis kasvab rahnudel. Varem oli seda leitud Nõmmel ligi 100 aastat tagasi. Ja see on kogu Eestis harv ja ohustatud liik," rääkis ta.
"Eelmise aasta kõige põnevam leid oli Maarjamäe panga alustest pangametsadest üks uus pisisamblik, millele praegu alles nuputame eestikeelset nime. See on kogu Euroopas üsna harv liik ja Eestis pole ühtki teist kasvukohta juurde tulnud ja ongi ainult Maarjamäe ja kuni Kadrioruni," lisas sambliku-uurija.
Toimetaja: Merili Nael