Eksoplaneedi atmosfääris esineb haruldast muldmetalli
Mida täpsemini teadlased kaugete planeetide atmosfääre uurivad, seda enam avastavad nad sealt ka raskemaid keemilisi elemente.
Hiina astronoomid on nüüd avastanud meist 556 valgusaasta kaugusel asuva suure ja kuuma eksoplaneedi MASCARA-4b atmosfäärist samaariumi, keemilist elementi järjenumbriga 62.
Samaarium on kõige suurema järjenumbriga ehk kõige raskem element, mida ühegi eksoplaneedi pealt seni leitud. Samaarium on ühtlasi ka esimene haruldane muldmetall, mida mõnelt eksoplaneedilt leitud.
Kuid kui Maakeral tunneme samaariumi ja teisi haruldasi muldmetalle, nagu nimigi viitab, eelkõige maakoore koostisse kuulujana, siis nüüd leidsid astronoomid selle elemendi aatomite olemasolu märke kaugplaneedi atmosfääri koostises.
Zewen Jiang Hiina Teaduste Akadeemia optilise astronoomia laboratooriumist Pekingis ja ta kolleegid hankisid analüüsiks andmeid Tšiilis asuva Euroopa Lõunaobservatooriumi Väga Suure Teleskoobi külge monteeritud spektrograafiga ESPRESSO.
Eksoplaneedi atmosfääris leiduvatest elementidest said nad aimu selle järgi, milliseid lainepikkusi jäi tähe valguses õige pisut vähemaks neil aegadel, mil planeet tähe ja teleskoobi vahelt läbi liikus. Igal elemendil on teatavasti omad kindlad lainepikkused, mida ta aatomid neelavad.
Planeet MASCARA-4b on ülikuuma Jupiteri tüüpi gaashiiglane, mis tiirutab heleda tähe ümber ülilähedasel orbiidil. Läbimõõdult on ta poolteist Jupiteri, massilt rohkemgi kui poolteist Jupiteri, temperatuurilt aga üle kahe tuhande kraadi.
Jiang ja ta kolleegid avastasid planeedi atmosfäärist peale samaariumi muu hulgas ka rubiidiumi, elementi järjenumbriga 37, mida samuti ei ole varem eksoplaneetidelt leitud, aga ka näiteks titaani ja baariumi, mida on eksoplaneetidel varemgi nähtud.
Oma tulemustest kirjutavad nad võrguvaramus arXiv.