SpaceX lükkas ajaloo võimsaima raketi katsetamise edasi

{{1681732860000 | amCalendar}}
Kanderakett Super Heavy Rocket on võimsaim omataoline, mida eales testitud.
Kanderakett Super Heavy Rocket on võimsaim omataoline, mida eales testitud. Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Ettevõte SpaceX lootis esmaspäeval orbiidile saata ajaloo võimsaima kanderaketi Super Heavy Rocket ja kosmoselaeva Starship. Rõhuprobleemi tõttu otsustati aga katse edasi lükata ja rakett loodetakse teele saata 48 tunni jooksul.

Koos Starshipiga peaaegu 120 meetri kõrguse raketi alumine aste on ligikaudu kaks korda võimsam, kui 1960. aastatel astronautide Kuule toimetamiseks kasutatud rakett Saturn V. Samuti ületab see oma kandevõimelt kõiki tänapäevaseid kanderakette.

Ühtlasi paneb ettevõte katsetuse käigus proovile kosmoselaeva Starship, mis peaks tegema kava kohaselt Maa ümber peaaegu ühe täistiiru. Ettevõtte juhi Elon Muski sõnul kavandati kapsel täielikult taaskasutatavaks. Kaugemas tulevikus võiks nõnda saata inimesi ja satelliite orbiidile mitu korda päevas.

Eelnevate katsetuste käigus on teinud Starship väikseimaid hüppeid. Neist kõige kõrgem küündis 12,5 kilomeetrini. Enamikel juhtudel on aga laev maandudes plahvatanud. Esmaspäevase katsetuse näol on tegemist korraga, kui Starship stardib kanderaketi turjal.

Kanderaketti Super Heavy Rocket on katsetatud varem stardiplatvormil. Viimati pandi selle mootorid tööle veebruaris, kuid katse käigus ei ületanud nende tõukejõud 50 protsenti võimalikust.

Soodsate tingimuste korral avaneb esimene võimalus raketi teele saatmiseks Eesti aja järgi kell 15. Hilisema teadaande kohaselt toimub start orienteeruvalt kell 16.20.

Tulevikus peaks suutma stardihetkel 5000 tonni raskune rakett toimetama Maa-lähedasele orbiidile 150-tonnise lasti. Kui raketti õnnestub taaskasutada planeeritud mahus, hakkaks ühe kilogrammi lasti orbiidile toimetamine maksma umbes kümme dollarit.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: