Meie kosmilise koduukse ees asub hiigelsuuri nähtamatuid galaktikaid
Mõnikord asub mõni suur asi otse me koduukse ees, kuid me ei märkagi seda.
Rahvusvahelise teadlasrühma äsja avaldatud uuringust selgub, et kosmilises mõõtkavas võib siinsamas Linnutee galaktika läheduses leiduda õige mitu päris suurt galaktikat, mis on seni veel avastamata.
Arvutisimulatsioonil põhinenud uuringus osales ka Tartu Ülikooli astronoom, akadeemik Elmo Tempel.
"Meie kohalik galaktikagrupp koosneb kahest suurest galaktikast, Andromeeda ja Linnutee galaktikast, aga sinna kuulub veel umbes 60 väiksemat galaktikat," selgitas Tempel. "Kui palju neid väikesi galaktikaid tegelikult on, on alles lahtine, ja väga paljud neist on veel leidmata."
Kuid leidmata võib olla ka suuri galaktikaid, kui need ei paista välja, sest on lihtsalt ülimalt hõredad.
"Need on galaktikad, mis on sama suured kui meie Linnutee, aga kus on tuhat korda vähem tähti," ütles Tempel.
"Me üritasime välja selgitada, kui palju neid ülihõredaid galaktikaid siin kohalikus grupis on. Selleks kasutasime kõige paremat simulatsiooni, mis on hetkel saadaval, Hestia simulatsiooni."
Kreeka kodujumala järgi nime saanud simulatsiooni andmete põhjal on kohalikus galaktikagrupis umbes 12 ülihõredat galaktikat praegu veel leidmata. Seni on siit selliseid galaktikaid leitud ainult kaks.
"Võib ennustada, et juba vaadeldud andmete põhjal leidub kohalikus grupis veel avastamata pärleid, mis lihtsalt ootavad üles leidmist," pakkus Tempel. "Järgmise põlvkonna vaatlused teevad nende avastamise kindlasti palju lihtsamaks."
Elmo Tempel osales Hestia simulatsiooni ettevalmistamisel. Simulatsiooni analüüsi ülihõredate galaktikate leidmiseks juhtis Oliver Newton Poola teaduste akadeemiast Varssavis. Tulemused on avaldatud ajakirjas The Astrophysical Journal Letters.