Banaanidel on seenhaigusest pääsemislootust

Foto: Ahnaf Piash / Unsplash

Banaanid on toredad kõverikud rohttaimeviljad, mida paljud inimesed ikka aeg-ajalt pundikese toidupoest kaasa haaravad.

Nüüd on teadlased leidnud võimaluse, kuidas teha banaanitaimed vastupidavaks, vähemalt ajutiselt, hävitava seenhaiguse suhtes, mis üle maailma istandusi laastab.

Niinimetatud Panama haigus, mida tekitab seen nimega Fusarium oxysporum, on banaanidele nuhtluseks olnud varemgi. Möödunud sajandi keskpaiku loobuti seetõttu kasvatamast varem maailmas domineerinud banaanisorti Gros Michel ja mindi üle sordile Cavendish.

Nüüd on levima pääsenud uus Fusariumi tüvi TR4, mis nakatab ka Cavendishi banaane.

Gert Kema Hollandist Wageningeni Ülikoolist ja ta kolleegid on teinud katseid, millest selgub, et kui lasta Cavendishi banaanidel kergelt kokku puutuda Fusariumi tüvega TR1 — sellega, mis hävitas Gros Micheli istandusi, siis saab taim endale mõneks ajaks kaitse ka TR4 vastu.

Kema ja ta kaaslased hoidsid noori Cavendishi taimi juuripidi lahuses, mis sisaldas seenetüve TR1 mitmeid variante. Seejärel pistsid nad taimed järgmisse lahusesse, mis sisaldas juba TR4-tüübi seenespoore.

Selgus, et eriti just üks TR1 variant tekitas banaanitaimedel TR4 vastu kaitse kuni kümneks päevaks.

Nüüd soovivad teadlased loomulikult leida lahendust, mis looks banaanitaimedele seenhaiguse vastu ka püsiva kaitse; oma praegusist paljutõotavaist tulemusist annavad nad aga lähemalt teada ajakirjas Plos One.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: