Uus mudel prognoosib lainekõrgust Läänemerel

Tallinna Tehnikaülikooli teadlased lõid mudeli, et prognoosida, kui kõrged on lained Läänemerel. Laineprognoosi järele oli suur nõudlus, aga seni taoline teave puudus.
Kui inimene soovib kalale minna, siis nüüd saab ta eelnevalt veenduda ega lained ole Läänemerel liiga kõrged ja paati kummuli kalluta. Tallinna Tehnikaülikooli meresüsteemide instituudi loodud mudelilt näeb, kui kõrged on Läänemere lained järgmisel kolmel päeval.
Tallinna Tehnikaülikooli meresüsteemide instituudi direktor Rivo Uiboupin rääkis, et mudeliton vaja selleks, et näiteks laevnikud või inimesed, kes merele midagi ehitavad, saaksid oma tegevusi planeerida. Samamoodi kulub see ära rannamõnude nautlejad või surfihuvilistele. Suurim huvirühm on Uiboupini sõnul siiski need, kes kasutavad rakendust navigatsiooni eesmärgil, näiteks väikelaevnikud.
Nagu ükski prognoos, ei ennusta seegi mudel lainekõrgust 100-protsendilise täpsusega. Keskkonnaagentuuri ilmaprognooside osakonna peaspetsialist Ivar Ansper rääkis, et kui esmaspäeval vaadata prognoosi teisipäevaks, on see täpsem, kui vaadates ennustust neljapäevaks.
"Mida lähema aja kohta prognoosi vaadata, seda täpsem ta on. Ma arvan, et ööpäev ette näitab ta 90–95 protsendilise kindlusega. Mida ajas kaugemale minna, kukub ka protsendi täpsus. Ilmselt 80 protsendi peale," sõnas Ansper.
Andmed saab mudel Euroopa keskpika ilmaennustuse keskusest. Laine kõrguse arvutamisel arvestab mudel nii lainete teket, nende vastasmõju, levikut kui ka sumbumist. Uiboupin ütles, et rakendades erinevaid valemeid ja võrrandeid, saabki prognoosida, millised on lained Läänemerel lähiajal.
Ivar Ansper Keskkonnaagentuurist avaldas lootust, et taolisi koostööprojekte ülikoolidega tuleb veelgi. Lainemudeli loomine oli tema sõnul hea näide sellest, kuidas teadust kohe ellu rakendada. "Ma julgen öelda, et senimaani on koostöö ülikoolidega olnud natuke puudulik, see võiks kindlasti olla parem," lausus ta.
Läänemere lainekõrguse ning -suuna prognoosi pikkus on 72 tundi ning see uueneb kaks korda päevas. Mudelit kasutab Keskkonnaagentuur ja see on kõigile inimestele kättesaadav.