Neutrontäht pöörleb kummaliselt aeglaselt

Foto: NASA/CXC/U.Texas

Astronoomid on avastanud raadiolaineid kiirgava neutrontähe ehk pulsari, mis pöörleb teiste omasuguste taevakehadega võrreldes harukordselt aeglaselt.

Lõuna-Aafrika Vabariigis asuva raadioteleskoobiga MeerKAT avastatud neutrontäht teeb ühe pöörde oma telje ümber ühe minuti ja 16 sekundiga.

Tundub ju päris lühike aeg, aga tavaliselt teeb pulsar mitukümmend pööret sekundis.

Vanematel pulsaritel jääb pöörlemine tihti aeglasemaks, aga kuniks nad veel raadiolaineid kiirgavad, mille järgi neid avastada, siis ei jää nad senise arusaama järgi veel ka mitte nii aeglaseks.

Neutrontähed on suure tähe supernoovana plahvatamisest pärinevad jäänukid, mis on tõmbunud kokku sama tihedaks kui aatomituumade aine, ja koosnevadki peamiselt tuumaosakestest neutronitest.

Neutrontähe läbimõõt võib olla mõniteist kilomeetrit, kuid mass võrreldav Päikese omaga.

Kui neutrontäht saadab magnetpooluste kohalt välja tugevaid raadiokiirguse vihke, mis võivad neutrontähe pöörlemise tõttu paista raadioteleskoobis raadiokiirguse pulseerimisena, siis sel juhul ongi tegemist pulsariga.

Manisha Caleb Inglismaalt Manchesteri Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Nature Astronomy, et nüüd avastatud neutrontähe PSR J0901-4046 kiirgusel on ka ebatavalisi omadusi, mistõttu ei ole päris selge, kuidas seda kiirgust üleüldse genereeritakse.

Tegu tundub olevat teadusele senitundmata neutrontähetüübiga, mille taolisi tuleks veel juurde avastada, et nende tekkepõhimõtet paremini mõista.

Praegu oletavad teadlased, et avastatud neutrontäht võib olla ülipika pöörlemisperioodiga ja väga tugeva magnetväljaga magnetar, millesuguste olemasolu on seni vaid teoreetiliselt välja pakutud.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: