Mesilased eristavad paaris- ja paarituid arve

Euroopa meemesilane.
Euroopa meemesilane. Autor/allikas: autan/Creative Commons

Tuleb välja, et mesilinnud on veelgi nutikamad, kui me seni arvanud oleme.

Seniajani oleme meie, inimesed olnud ainsad olendid, kellest on teada, et oskame eristada paaris arve paaritutest. Nüüd enam mitte!

Nüüd on teadlased teada saanud, et selline matemaatiline suutlikkus on hämmastaval kombel olemas ka pisikestel usinatel putukatel, mesilastel.

Scarlett Howard Austraaliast Deakini Ülikoolist ja Monashi Ülikoolist pani koos kolleegidega püsti tahvli ja sellele konksude otsa rippuma mõned natuke mängukaartide moodi kaardid, kus valgel taustal oli kujutatud mitmesuguses paigutuses ja mitmesugusel hulgal musti kolmnurki.

Kaartide all oli mesilastaru lennulauda meenutav miniatuurne lauake, selle keskel väike süvend, süvendis aga kas mesilastele meeldiv magus suhkruvesi või mesilastele ebameeldiv mõru kiniinilahus.

Mesilased lasti siis ühekaupa tahvli ette lahti olukorraga tutvuma ja endale suhkruvett leidma. Mõnede mesilaste jaoks pandi suhkruvesi paaris arvu kolmnurkadega kaartide alla ja kiniinilahus paaritu arvu kolmnurkadega kaartide alla, teistele risti vastupidi.

Mõne aja pärast saigi mesilastele üsnagi selgeks, missuguse arvu kolmnurkade juurest suhkruvett saab.

Huvitav oli see, et kui suhkruvesi oli paarituarvuliste kaartide juures, õppisid mesilased kiiremini kui siis, kui suhkruvesi oli paarisarvuliste kaartide juures.

Kui mesilane oli jõudnud tasemele, kus ta suundus esimese hooga suhkruvee juurde 80 protsendil juhtudest, siis hakkasid teadlased talle ette seadma kaarte, kus kolmnurki oli senisest rohkem. Kui enne oli kaartidel kolmnurki olnud üks kuni kümme, siis nüüd kas üksteist või kaksteist.

Selgus, et ka nüüd, enam kui kümne kolmnurgaga kaartidega suutsid mesilased esimese valikuna just suhkruvee juurde suunduda 70 protsendil juhtudel.

Varem tehtud teadustöödes on ilmnenud, et mesilased oskavad näiteks ka lihtsamatel juhtudel liita ja lahutada või seostada arve sümbolitega.

Mesilindude nutikusest paaris- ja paaritute arvude eristamisel kirjutavad Howard ja kaasautorid ajakirjas Frontiers in Ecology and Evolution.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: