Lähitähel on kaks kiviplaneeti
Mida rohkem planeete avastatakse, seda erilisemaks saavad juhud, võib-olla pisut paradoksaalselt, kui mõni planeet leitakse meile ikka veel ka suhteliselt lähedalt.
Nüüd teatavad NASA eksoplaneediavastaja TESS kogutud andmeid uurinud teadlased, et nad on leidnud ühe meist 33 valgusaasta kaugusel asuva tähe juurest kaks kivise pinnaga planeeti.
Täht on punane kääbus nimega HD 260655, Päikesest enam kui poole väiksem ja kergem, planeedid aga mõlemad Maakerast suuremad ja vähemalt kaks korda suurema massiga.
Tähele lähemal tiirutav planeet on läbimõõdult Maakerast 1,2 korda suurem ja massilt 2,1 korda, seega on ta ka Maast natuke suurema tihedusega.
Tiiru tähe ümber teeb ta vähem kui kolme päevaga ja sooja on ta pinnal arvatavasti üle 400 Celsiuse kraadi.
Kaugem planeet on läbimõõdult poolteist Maakera ja massilt kolm Maakera. Keskmine tihedus tuleb tal seega meie planeedi omast natuke väiksem, mistõttu teadlased oletavad, et tema sisemuses leidub üsna vähe rauda.
Täistiiruks kulub sel planeedil ligi kuus päeva ja ta temperatuur jääb alla 300 plusskraadi.
Tegu on, nagu mainitud, meile päris lähedase planeedisüsteemiga: mitme planeediga süsteeme teatakse veelgi lähemalt praegu ainult kolme.
Rafael Luque Ameerika Ühendriikidest Chicago Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad võrguvaramusse arXiv üles laetud artiklis, et kuna täht HD 260655 paistab meile üsna heledana, siis avaneb meil nüüd hea võimalus uurida edaspidi täpsemalt tema planeetide atmosfääri koostist.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Sandra Saar