Hea õhutussüsteem vähendab õpilaste koroonasse haigestumist mitu korda

Kui ventilatsioonisüsteem asendas klassiruumi õhu tunni aja jooksul täielikult 2,4-kordselt, vähenes nakatumine seal 40 protsenti.
Kui ventilatsioonisüsteem asendas klassiruumi õhu tunni aja jooksul täielikult 2,4-kordselt, vähenes nakatumine seal 40 protsenti. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sel nädalal avaldatud Itaalia teadlaste uuring osutab, et tõhus ventilatsioonisüsteem võib vähendada koolides koroonasse nakatumist enam kui 80 protsenti.

Itaalias tegutseva Hume'i mõttekoja algatatud katses võrdlesid teadlased koroonaviiruse levikut 1041 klassiruumis Itaalia Marche maakonnas, vahendab Reuters.

Ilmnes, et 316 klassiruumis, kuhu oli paigaldatud mehaaniline ventilatsioonisüsteem, nakatusid õpilased ja õpetajad oluliselt harvem kui õhutuseta ruumides. Mida võimsamalt ventilatsioonisüsteem tööle pandi, seda vähem oli ka nakatumisi.

Kui ventilatsioonisüsteem asendas klassiruumi õhu tunni aja jooksul täielikult 2,4-kordselt, vähenes nakatumine seal 40 protsenti. Kui õhk vahetus ruumis tunni jooksul neli või kuus korda, vähenes nakatumine vastavalt 66,8 ja 82,5 protsenti.

Enamikus Itaalia koolides sundventilatsiooni pole, vaid õpetajatel soovitatakse aknaid, nii palju kui ilm parasjagu lubab, lahti hoida.

Marche maakonna ja Hume'i mõttekoja esindajad kirjutavad pressiteates, et kui koolidesse ehitada kõige tõhusamad ventilatsioonisüsteemid, väheneks nakatumine koroonaviirusega hüppeliselt. Kui praegu on nakatumisnäitaja 100 000 õpilase kohta 250, siis korraliku ventilatsiooniga koolides nakatuks 100 000 õpilasest vaid 50 last.

Uurijad tegid katseid 2021. aasta septembrist 2022. aasta jaanuarini. Ajavahemikku jäänud detsembris ja jaanuari alguses kasvas nakatumine Itaalias kiiresti. Juhtumite arv hakkas vähenema  alles jaanuari keskpaigast. Nüüd on nakatumine Itaalias jälle tõusuteel, sest liikvel on omikroni variandi uus haru. Samas sureb ja satub seal haiglasse üha vähem inimesi. 

Alates Covid-19 pandeemia algusest on Itaalias registreeritud 157 904 koroonaviirusega seotud surmajuhtumit. Suurbritannia järel on Itaalia koroonasurmade poolest Euroopas teisel kohal ja kogu maailmas suremuse poolest kaheksas. Kokku on Itaalias seni teatatud 13,89 miljonist nakatumisjuhtumist.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: