Esimene kodulind võis olla hani
Kumb oli enne, kas kana või hani? Kui uskuda Hiina ja Jaapani teadlaste värskeid uuringutulemusi, siis kodustasid inimesed hane enne kui kana.
Masaki Eda Sapporost Hokkaido Ülikoolist ja ta kolleegid tegid väljakaevamisi Hiinas Shanghai lähistel Tianluoshani leiupaigas, kus tuhandete aastate eest oli kiviaja küla.
Nad leidsid enam kui 200 haneluud, mille vanuseks määrasid umbes 7000 aastat.
Mõned luud olid ka noorte, vähem kui neljakuuste hanede omad. See osutab, et linnud olid ses paikkonnas koorunud, mitte mujalt kohale lennanud. Et aga metshanesid sealkandis tõenäoliselt ei elanud, siis on alust arvata, et tegu oli kodulindudega.
Ka täiskasvanud lindude luudes sisaldunud ained ja isotoobid viitavad, et linnud sõid ja jõid kohalikku toitu ja vett ning olid seega paiksed, küllap ka kodustatud.
Kui aga haned olid tõesti juba 7000 aastat tagasi kodustatud, siis võivadki nad olla esimesed kodulinnud üldse. Kanade kodustamise kohta on esimesi kindlaid andmeid alles umbes viie tuhande aasta eest.
On küll ka teateid, et iidsed paapuauusguinealased võisid juba 18 000 aastat tagasi vähemalt mingil moel kodustada kaasuare, kuid need andmed on vägagi vaieldavad.
Eda ja kaasautorid kirjutavad oma andmetest Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Sandra Saar