X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Öökulli saba pakub takistusvaba tõstejõudu

Foto: Ronnie Macdonald/Flickr (CC BY 2.0)

Loodus on loonud öökullile imelise saba, mis annab linnule erilised aerodünaamilised omadused.

Briti teadlased on avastanud, et loorkaku saba võib tekitada tõhusat tõstejõudu ka nii, et lendavale linnule mõjuv takistusjõud seejuures kahaneb.

See on lennundusinseneeria vaatepunktist tähelepanuväärne saavutus, sest tavaliselt suureneb tõstejõudu tugevdades ka takistusjõud: tõstejõudu tekitav pinnaprofiil kujutab endast samas ka teatavat barjääri õhuvoolule.

James Usherwood Hatfieldis asuvast Kuninglikust Veterinaariakolledžist ja ta kolleegid jõudsid aga sedastuseni, et loorkakk on siin erand.

Nad filmisid loorkaku lendu ja koostasid selle põhjal arvutimudeli. Seejärel uurisid nad 42 sabaasendi mõju loorkaku lennuomadustele.

Muu hulgas selgus, et suhteliselt väikese liuglemiskiiruse juures tekitab saba tõstejõudu, kuid linnu lennutakistus tervikuna seejuures kahaneb.

Usherwood ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Journal of the Royal Society Interface, et tõenäoliselt on siin põhjuseks asjaolu, et saba mõjutab ka õhuvoolu linnu tiibade kohal.

Nähtus ilmneb kõige tuntavamalt, kui lind liugleb kiirusel 28 kilomeetrit tunnis, saba 23 kraadi allapoole suunatud ja saba külgservad linnu keskjoonega 18-kraadise nurga all.

Teadlased loodavad, et loorkaku lennuomaduste täpsemast tundmisest võib kasu olla senisest tõhusamate lennumasinate kavandamisel.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: