Briti kuninglikud botaanikud nimetasid puuliigi Leonardo DiCaprio järgi

Dicaprio-puu on esimene uus taim, millele Kew’ teadlased alanud aastal nime panid.
Dicaprio-puu on esimene uus taim, millele Kew’ teadlased alanud aastal nime panid. Autor/allikas: Lorna MacKinnon. Globovisión/Flickr.

Kuningliku Kew' botaanikaaia teadlased andsid haruldasele puuliigile nimeks Uvariopsis dicaprio. Seeläbi tunnustavad nad Leonardo DiCapriot, kes aitas päästa liigirikka vihmametsa maharaiumisest.

Puu, mis kannab nüüd ametlikult nime Uvariopsis dicaprio, kasvab üksnes oma harukordse liigirikkuse poolest tuntud Ebo metsas Kamerunis. Kew' teadur Martin Cheeki sõnul on Ebo metsa säilimine suuresti Leonardo DiCaprio teene, vahendab BBC News.

Teadlasi ja looduskaitsjaid jahmatas mõne aja eest uudis, et Kameruni valitsus lubab tulevikus raiuda suuri alasid Ebo metsast. Tegu on ühe suurema suhteliselt puutumatu vihmametsaga Kesk-Aafrikas. Metsas elab kohalik põlisrahvas banenid ning sealt leiab rea metsale ainuomaseid taimi ja loomi. Näiteks elavad Ebo metsas ohustatud liigid, sh gorillad, šimpansid ja metselevandid.

Rahvusvaheline asjatundjate kogu kirjutas Kameruni valitsusele kirja, kus osutas kõigile Ebo metsa väljasuremisohus looma- ja taimeliikidele. Tüliõun jäi silma ka DiCapriole, kes võttis sel teemal sõna oma ühismeediakontodel. Kuna tema postitused jõudsid miljonite inimesteni, sai metsa päästekampaania hoogu juurde.

Mõni aeg hiljem tühistas Kameruni valitsus plaani metsas raiet lubada. Päris ametlikku rahvuspargi staatust pole Ebo mets siiski veel saanud. Cheeki sõnul võib tegu olla pelgalt viivitusega.

Aroomiteraapia võib surmata lille

Dicaprio-puu on esimene uus taim, millele Kew' teadlased alanud aastal nime panid. Tegu on väikese troopilise igihalja puuga, mille tüvest kasvavad välja läikivad kollased õied. Äärmiselt ohustatud puu kuulub ilang-ilangi perekonda ja teda on täheldatud üksnes väikesel alal kogu Ebo metsas.

Mullu andsid Kew' teadlased ja koostööpartnerid nime enam kui 200 taimele ja seenele üle maailma. Näiteks said mullu nime samast metsast leitud roosa liilia, Austraaliast leitud putuktoiduline metsik tubakataim ja Madagaskarilt pärit pimedas kasvav tähekujuliste õitega orhidee.

Nii mõnigi hiljuti nime saanud liikidest on nüüdseks juba välja surnud. Veel omajagu neist võib peagi välja surra, kuna metsi raiutakse, maakasutust muudetakse ning kliimamuutus annab hoogu põudadele, üleujutustele ja maastikupõlengutele.

Madagaskarilt leitud 16 uue orhideeliigi seast peetakse kolme loodusest kadunuks kasvukeskkonna hävimise tõttu. Ühe orhideeliigi kodumetsad raiuti maha, et teha ruumi geraaniumitaimedele, mille õli vajab Euroopa aroomiteraapia-tööstus. Uus neemepriimula liik Kongos on aga ohus vasekaevanduste tõttu.

Kuni liigile pole antud teaduslikku nime ja seda teaduslikult kirjeldatud, on selle väljasuremisohtu pea võimatu hinnata ja seetõttu väha keeruline kaitsta. Martin Cheeki sõnul tuletab 2021. aasta muljetavaldavate avastuste nimekiri meelde, et inimkonnal on praegu veel viimane võimalus seni tundmata liike leida, neile nimed anda ja enne kadumist kaitse alla võtta.

Cheeki sõnul leidub maailmas endiselt tuhandeid taime- ja võib-olla isegi miljoneid seeneliike, mida teadlased veel ei tunne. Liikide kodukeskkond, eriti metsad, kaovad inimkonna käe läbi aga enne, kui keegi neid tundma jõuab õppida.

Uuest liigist ja selle nimest kirjutatakse ajakirjas PeerJ.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: