Ravimihiid Merck otsib heakskiitu enda sõnul tõhusale koroonaravimile

Mercki loodud molnupiraviiri tabletid.
Mercki loodud molnupiraviiri tabletid. Autor/allikas: SCANPIX/AP

USA ravimifirma Merck kinnitas reedel oma värskete katsete põhjal, et nende loodud ravim molnupiraviir vähendab oluliselt võimalust haiglasse sattumiseks ja surmariski. Samas tuleb võtta viirusvastast ravimit vahetult pärast sümptomite ilmnemist ja vaheanalüüsi tulemusi pole avaldatud veel teadusajakirjas.

Järeldus põhines 775 riskirühma kuuluval nakatunul, kelle sümptomid olid kerged või mõõdukad. Sümptomite tekke järel viirusvastast ravimit saanutest lõpetas kuu aega hiljem haiglas seitse protsenti. Toimeaineta tablette saanud uurimisaluste seas oli neid kaks korda rohkem.

Surmariski vähendas molnuripaviir veelgi rohkem. Ravimit võtnud inimestest ei surnud katse tegemise ajal mitte keegi, muidu võrreldavas katserühmas aga kaheksa inimest. Vahe oli sedavõrd järsk, et katse lõpetati eetilistel kaalutlustel poole peal. Saadud vahetulemuste põhjal otsib nüüd Merck erakorralist luba ravimi kasutamiseks.

Samas võib-olla terav erinevus ravimi laiemal manustamisel väiksem. Katsetes anti molnuripaviiri vaid patsientidele, kes põevad tavaliselt koroonat läbi raskemini. Ühtlasi alustati ravi kuni viis päeva pärast positiivse koroonatesti tulemuse saamist ehk viirust polnud organismis veel kuigi palju.

Olemuslikult toimib molnupiraviir sarnaselt gripi kulgu leevendavale või haiguse teket ennetavale viirusvastasele ravimile Tamiflu. Ravimi toimeaine häirib RNA polümeraasi, viiruse paljundamiseks hädavajaliku valgu tööd. Viiruse pärilikkusaines tekivad selle mõjul mutatsioonid, mis koroonaviiruse surmavad.

Nõnda aitab see katseklaasis tehtud katsete põhjal erinevalt vaktsiinist sama tõhusalt ka viiruse uute tüvede vastu, sh delta tüve vastu.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: