Orangutan taipab pähklikoort malakaga purustada
Töö tegi ahvist inimese, ütles Friedrich Engels, ja ses mõttes ehk liikuski selle 19. sajandi kommunismiteoreetiku mõte õiges suunas, et tööriistade kasutus on üks põhilisi oskusi, mis inimesest inimese teeb.
Kuid algelisi tööriistu oskavad kasutada ka mõned teised loomad, ja nüüd selgub värskest teadusuuringust, et orangutanid on sel alal veel nutikamad kui seni teatud.
Elisa Bandini Saksamaalt Tübingeni Ülikoolist ja ta kolleegid vaatlesid Leipzigi ja Zürichi loomaaias 12 orangutaniisendit, mõlemast tänapäeval elavast liigist – nii borneo (Pongo pygmaeus) kui ka sumatra orangutane (Pongo abelii).
Nad andsid orangutanidele nii kõva koorega pähkleid kui ka puumalaka, millega neid purustada. Ühtegi neist isendeist ei olnud enne nähtud pähkleid tööriistaga purustavat. Kui aga võimalus anti, siis jõudis suurem osa katseloomadest mõtteni malakat pähklipurustuseks tarvitada.
Kolm neist taipas isegi kasutada kändu või muud alust alasina, millele pähkel asetada. Neli looma jõudis seejuures seesuguse tööriistakasutuseni täiesti iseseisvalt, ilma kellegi eeskuju järgimata.
See tõendab, kirjutavad Bandini ja kaasautorid ajakirjas American Journal of Primatology, et orangutanid suudavad ka iseseisvalt selle peale tulla, et pähklikoore purustamiseks mõni abivahend kasutusele võtta.
Varem on peale inimese ainult šimpanse, kaputsiinahve ja makaake teatud oskavat pähkleid puust tööriistaga purustada. Väidetavalt on see üks kõige keerukamaid tööriistakasutuse näiteid, mis loomariigis, inimene välja arvatud, teada.
Orangutanid on aga tööriistade tarvitamise peale ka muidu mihklid, olles inimese ja šimpansi järel ses valdkonnas loomariigis teadaolevalt kolmandal kohal.
Et nad suudavad tööriistu ka enda jaoks uudsel otstarbel kasutusele võtta, kõneleb nende ohustatud inimahvide arvestatavast arukusest.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Johannes Voltri