Varblased osutusid maailma arvukaimaks linnuliigiks
Kevadhommikuse linnusädina taustal on võib-olla mõnelgi meist tekkinud ka laiem küsimus: kui palju üldse elab maailmas linde? Nüüd on vastus teada.
Austraalia teadlasi näris ja nokkis see küsimus sedavõrd, et nad otsustasid asja välja uurida — ja teatavad nüüd tervele ilmale, et meie kaunil planeedil elab koos meiega umbes 50 miljardit lindu.
Iga inimese kohta tuleb seega umbes kuus lindu ja natuke peale. Kodulinnud jäid seejuures veel arvestusest välja, neid on omajagu miljardeid veel.
Uuringus vaadeldud vabadest looduslindudest on maailmas kõige rohkem koduvarblasi. Neid keksib maailmas umbes 1,6 miljardit.
Miljardi piiri ületab veel kolme linnuliigi arvukus. Need on harilik kuldnokk, Põhja-Ameerikas elutsev vöötnokk-kajakas ja lõpuks ka meie oma rahvuslind suitsupääsuke.
Suurem osa maailma linnuliike on aga palju harudlasemad. Kümnendikul liikidest on uuringu autorite sõnul isendeid alla viie tuhande.
Corey Callaghan ja ta kolleegid Sydneyst Uus-Lõuna-Walesi Ülikoolist toetusid oma töös nii asjaarmastajatest linnuvaatlejate andmetele kui ka asjatundjatest linnuekspertide hinnangutele ja viisid need arvud kokku omatehtud algoritmi abiga, mis täitis nutikalt ka paratamatud andmetühikud.
Algoritm võttis arvesse näiteks iga linnuliigi tuvastatavust ehk linnu välimusel, käitumisel ja elupaigal põhinevat tõenäosust, et inimene lindu märkab ja vaatluskirje ka eBirdi andmebaasi lisab.
Uuring hõlmas 9700 linnuliiki, mis moodustavad teadaolevatest liikidest 92 protsenti. Ülejäänud kaheksa protsenti liike on aga nii haruldased, et vaevalt nad saadud arvukushinnangut, 50 miljardit, väga muudaksid.
Varem on jämedamate hindamismeetoditega saadud maailma lindude arvuks ka 200 või isegi 400 miljardit isendit.
Callaghan ja kaasautorid kirjutavad oma uuringust Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa