USA naftatorustiku ründajad lubasid käituda edaspidi mõistlikumalt

Osa USA suurimast naftataristust Colonial Pipeline.
Osa USA suurimast naftataristust Colonial Pipeline. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS

USA ühte suuremat naftatorustikku rünnanud küberkurjategijad riputasid tumeveeb üles teate, milles kinnitasid oma rahahnust, kuid lubasid käituda edaspidi sotsiaalselt vastutustundlikult, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Isa ja poeg Daedalus ja Ikaros istusid saarel vangitornis, kuna esimene oli kuningas Minose abikaasal võimaldanud pullist viljastuda ning tuua ilmale poolenisti inimese ja teises pooles härja kehaga minotauruse. Vangistus pidanuks olema karistuseks leiutamisega liiale minemise eest. Vangis istus Daedalus, mitte temas elav leiutamise vimm ja ta nuputas põgenemiseks lahenduse. Meister valmistas vahast ja sulgedest kaks paari tiibu, mille abil põgenes koos poja Ikarosega, lennates üle ookeani.

Tiivad sobisid lendamiseks teatud tingimustes. Lennata ei tohtinud veele liiga lähedal, kuna vettides kaotaksid suled lennuomadused ja lendurid hukkuks. Sama tagajärje vältimiseks ei tohtinud läheneda ka päikesele, mis sulatanuks tiibu kooshoidnud vaha. Põgenemise edust kantuna ja lendamise ekstaasis tõttu unustas aga noor Ikaros hoiatuse ja lendas üha kõrgemale. Lõpuks Päike sulatas tiibade vaha ja need lagunesid, põhjustades Ikarose surma.

Vana lugu sisaldab ajatut õpetust, mis kordub jutustustes, kunstis ja päris elus. Viimane kõneleb mitmest asjaolust. Me ei taha hoiatustest õppida. Peame riske teiste, mitte enda probleemiks. Oleme optimistid jne. Vana müüt kõneleb veel nõiduslikuna näivast väest, mis sunnib edu kordama, kuni põrgatakse vastu hukatust.

Värske näitega põrkab kokku USA idarannikule umbes poole vedelkütusest tarnivat torujuhtmestikku haldava Colonial Pipeline'i sattumine küberkurjategijate rünnaku alla. Eelmise nädala reedel teatas riigi toimimise seisukohalt väärtuslik ettevõte, et nende arvutisüsteem on kurjategijate poolt hõivatud ja kogu tarneahel tuleb peatada. Autodest lennukiteni päevas 2,5 miljonit barrelit vedelkütust tarniva süsteemi seiskumine on sedavõrd tõsine, et valitsus sätestas pühapäeval kütusetarnetele erirežiimi.

Kurjategijad kasutasid lunavara, millega seonduvate ohtude eest on viimastel aastatel korduvalt hoiatatud. Arvutitega kontrollitavatele protsessidele juurdepääsu blokeerimist kasutavate kurjategijate väljapressimise ohvriks on sattunud miljoneid inimesi, suuri ja väikeseid ettevõtteid, omavalitsusi, koole ja isegi haiglaid.

Tegemist on sedavõrd tõhusa kuriteoliigiga, et kurjategijad saavad mängida isegi armulikkusega. Näiteks seoses Covid-19 tagajärjel ühiskonna toimimise raskenemisega lubasid mõned kuritegelikud organisatsioonid haiglaid mitte rünnata.

Üldiselt ei tasu selliseid lubadusi uskuda, kuna ahnus on kontrollimatu jõud. Pealegi on senine kogemus õpetanud, et raha makstakse. Seejuures tehakse seda vaikselt, meediat ja avalikkust äratava kärata. Kuritegevust soosib ka taamal otsuseid kujundav arvutus.

Kui oma infosüsteemi kaitsmisele ei viitsita piisavalt panustada, on selle taastamine kordades kulukam nii rahas kui ajas. Kuna aeg on tihti erakordselt kallis ressurss, eelistataksegi huulde hammustades süsteemi taastamise kallal pusimise asemel pigem raha välja käia. Lisaks soosib seda küberkuritegevuse vormi küberraha.

Teemale osutas nädalapäevad tagasi maailma üheks targemaks investoriks peetud Berkshire Hathaway asepresident, 97-aastane Charlie Munger. Olgu lisatud, et temaga konkureerib targima tiitli nimel sama ettevõtte juht Warren Buffett. Vastates aktsionäride koosolekul küsimusele Bitcoini kohta, nimetas Munger kogu küberraha vastikuks ja tsivilisatsiooni huvide vastaliseks arenguks. Investor tõhutas, et talle ei meeldi raha, mida saab kasutada inimröövideks ja väljapressimisteks.

USA kütusetaristu rünnaku puhul kahtlustati esimese reaktsioonina varjatud geopoliitilist sõjategevust. Uus valitsus eesotsas president Bideniga kavatsevad taastada ja suurendada USA rahvusvahelist mõjujõudu. Oodatavalt tahaks nii mõnigi vastaline osapool neid tagasi hoida ja hoiatada. USA taristuid on lubanud rünnata Põhja-Korea, Venemaa ja Iraan. Kõik soovijad ei kuuluta omi kavatsusi. Igatahes tõstis taristu rünnak kõvasti poliitilisi pingeid.

Esmaspäevaks oli FBI tuvastanud, et vastutav kurjategija oli DarkSide'i nime kandev grupeering. Kurjategijate huvides on oma päritolu varjata. Ilmselt said nad aru, et neil ei tasunud enam oma osalust eitada.

Mänguolukorra muutust tajudes riputasid nad avalikust liiklusest kõrvale jäävasse, kurjategijate seas populaarsesse nn hämarasse veebiruumi sõnumi, milles väidavad, et nemad on kõigest rahaahned. Nende rünnak pole kantud kantud poliitilistest ambitsioonidest ega soovi tekitada ühiskondlikke probleeme. "Tänasest alates rakendame mõõdukust ja kontrollime, milliseid ettevõtteid soovivad meie partnerid krüpteerida, et vältida tulevikus sotsiaalseid tagajärgi", märgitakse kurjategijate teadaandes.

Paistab, et väljapressijad püüavad end välja vabandada. Võib arvata, et nad kardavad Ikarose saatust. Vaevalt, et USA valitsus ja julgeolekut tagav sõjamasin taolisest sõnumist rahuneb. Pigem on kurjategijad joonistanud oma seljale suure märklehe, mida ei õnnestu enam varjata. Kurjategijate jalgealune muutus väga tulieks. Tõenäoliselt sulab organisatsioon ja keegi omadest reedab oma naha päästmiseks ülejäänud liikmed. Võib-olla loodab ta isegi teenida vaevatasu.

Edu läbi huku leidnud Daedaluse ja Ikarose juhtum on väljamõeldud jutustus. Inimeste loodud õpetus iseendale. Võimalik, et seda ei pea võtma hoiatusena, vaid enesega võitluses kaotama jääja paratamatusena.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: