Eesti teadlased lõid koroonaviiruse vastase nina- ja kurgusprei

SARS-CoV-2 vastastel antikehadel põhinev nina- ja kurgusprei SARS-Cov-2 BioBlock.
SARS-CoV-2 vastastel antikehadel põhinev nina- ja kurgusprei SARS-Cov-2 BioBlock. Autor/allikas: Icosagen

Eesti ettevõtted ja ülikoolid valmistasid koostöös välja tehnoloogia, mille abil on võimalik valmistada SARS-CoV-2 vastastel antikehadel põhinev nina- ja kurgusprei. Esmaste uuringute käigus näitas sprei toimet koroonaviiruse nakkuse tõkestamiseks.

Uue tehnoloogia väljatöötamist vedanud professor Mart Ustavi sõnul põhineb nende töö hüperimmuniseeritud lehmade ternespiimast toodetud preparaadil. Ternespiim pakub tema sõnul vastsündinule parimat esmast kaitsvat immuunsust ema organismi toodetud antikehade abil.

"Meie töötasime omalt poolt välja tehnoloogia ternespiima antikehade puhastamiseks, mille tulemuseks on preparaat, mida saab kasutada nina- ja kurgusprei valmistamiseks. Sellel omakorda on toime koroonaviiruse nakkuse tõkestamiseks," selgitas professor Ustav uudse toote positiivset mõju võitluses koroonaviirusega.

Ustav täpsustas, et tegemist ei ole ravimiga, vaid viirusvastase preparaadiga, mis töötab nina-neelus limaskestade pinnal. Seal saab sprei inaktiveerida just Covid-19 tekitajat SARS CoV-2 viirust.

Ustavi sõnul näitasid eelkliinilised katsed, et toodetud preparaadil on SARS-CoV-2 viirust neutraliseeriv aktiivsus. "Rõhutame, et antud antikehad olid tõhusad mitte ainult Wuhanist alguse saanud viirustüve vastu, vaid ka uute, kergemini levivate Suurbritannia, Lõuna-Aafrika ja Brasiilia viirusvariantide puhul, mida me uurisime biokeemilistes kui ka pseudoviiruse nakatamise katsetes," lisas Ustav.

Loomadega läbiviidud katsed näitasid tema sõnul, et kui ninna tilgutada ternespiimast pärit antikehade lahust üks tund enne suure kogusega SARS-CoV-2-ga nakatamist, siis uus preparaat suutis oluliselt vähendada viiruse tiitrit kopsudes. "See viitab, et loodud nina- ja kurgusprei preparaat suudab ninaneelus SARS-CoV-2 viirust kinni püüda ja neutraliseerida," täpsustas Ustav.

Ettevõtmise ühe vedaja, AS Chemi-Pharm juhi, Ruth Oltjeri sõnul on oluline teadustööst kiirelt edasi liikuda. "Järgmise sammuna on konsortsiumil plaanis läbi viia kliinilised uuringud ja hakata esimesel võimalusel preparaati sisaldavat nina- ja kurguspreid SARS-CoV-2 BioBlock tootma", lisas Oltjer.

Selleks on ettevõte Oltjeri sõnul käivitanud SARS-CoV-2 BioBlock katsepartiide tootmise ja esitanud Tartu Ülikooli inimuuringute eetika komiteele kooskõlastamiseks kahe kliinilise uuringu protokollid. Uuringud võimaldavad tema sõnul kinnitada eelkliiniliste katsete tulemusi ning loovad aluse viirusvastase ninasprei kui profülaktilise vahendi kasutamiseks ulatusliku koroonapandeemia kontrollimisel.

Ruth Oltjer lisas, et SARS-CoV-2 BioBlock-ist võiks olla abi kõikjal, kus sotsiaalne distantseerumine on keeruline: kodudes, restoranides, koolides, trennis, spordivõistlustel, töökohtadel, transpordivahendites ja teistes rahvarohketes kohtades. "Toodet oleks eriti soovitatav kasutada nakatunute lähikontaktsetel, et vähenda nende nakatumise ohtu, samuti nakatunutel, et need inimesed oleksid siis vähem nakkusohtlikud ka oma lähedastele," ütles Oltjer. Ta lisas, et SARS-CoV-2 BioBlock nina- ja kurgusprei ei asenda vaktsineerimist ega maski kandmist, vaid on lisameede viiruse nakkusahelate katkestamisel.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: