Hiina ja Venemaa kavandavad ühist kuujaama
Hiina ja Venemaa andsid teada, et plaanivad ühiselt ehitada Kuule kosmosejaama, vahendab BBC.
Venemaa kosmoseagentuur Roskosmos teatas, et allkirjastas kokkuleppe Hiina rahvusliku kosmoseametiga. Üheskoos plaanitakse luua uurimiskeskus Kuu pinnale, orbiidile või mõlemat. Kahe riigi ühisavalduses seisab, et kuujaam hakkab olema avatud ka teiste rahvaste esindajatele.
Venemaa tähistab kavandatava jaamaga 60 aasta möödumist oma esimesest mehitatud kosmoselennust. Rahvusvahelise Teadusliku Kuujaama nime kandvas keskuses plaanitakse teha erinevaid uuringuid. Näiteks on mõlema kosmoseagentuuri sõnul kavas Kuu maastikku uurida ja Maa kaaslasele praktilist rakendust leida.
Agentuurid teatasid, et mõlema riigi kosmoseteaduse-alaste kogemuste pinnalt kavatsevad Hiina ja Venemaa jaama planeerimisse, kujundamisse, arendusse ja opereerimisse panustada üheskoos.
Hiina kosmoseprogrammi analüütiku Chen Lani sõnul on Kuule kavandatav jaam Hiinale seni suurim rahvusvaheline kosmose-koostööprojekt. Rahvusvahelises vaates jõudis Hiina kosmoseriikide sekka suhteliselt hilja. Samas teatas Hiina mullu detsembris, et nende sond Chang'e-5 tõi edukalt Kuult Maale kivi- ja mullaproove ja saatis ka sondi Marsile, näidates seeläbi maailmale, et riigi kosmosevõimekus kasvab.
Kosmoseuuringute kunagine pioneer Venemaa on viimastel aastatel jäänud Hiina ja USA saavutuste varju. Mullu kaotas Venemaa peale SpaceXi õnnestunud missiooni oma monopoli astronautide rahvusvahelisse kosmosejaama toimetamiseks.
USA teatas, et plaanib Kuule naasta 2024. aastaks, mil riigi kosmoseprogrammi Artemis raames viiakse Kuule mees- ja naisastronaut. Viimati külastas inimene Kuud 1972. aastal.
Toimetaja: Airika Harrik