SpaceX-i kosmoselaev maandus edukalt, kuid plahvatas sellegipoolest
SpaceX teatas kolmapäeval, et nende SN10 Starship kosmoselaeva prototüüp maandus edukalt püstises asendis, ent plahvatas mõni minut hiljem.
Ehkki seekord lõppes ettevõtmine plahvatusega, oli see SpaceXi Starshipi laeva esimene edukas maandumiskatse. Rakett tõusis 10 kilomeetri kõrgusele ja pööras seejärel maandumiseks otsa ringi. Maandumisplatsile jõudis prototüüp küll püstises asendis, ent väikese nurga all, mis võis tekkida maandumisjalgade tõrke tõttu, vahendab ScienceAlert.
Veel pole selge, mis täpselt maandumist järel valesti läks, kuid tegijad ise peavad prototüübi õnnestunud maandumist paljulubavaks. SpaceX plaanib nimelt Starshipi kosmoselaeva tulevikus Marsile lähetada.
Allolevast NASA Spaceflighti kanali videost on võimalik tervet katsetust järele vaadata:
Starshipi prototüüpidega on tehtud sarnaseid maandumiskatseid varemgi, kuid siiani on need plahvatanud kohe maandumisplatsile jõudes. Uus katsetus oligi märgiline selle poolest, et rakett suutis enne õhku lendamist täielikult maanduda.
Prototüüp tõusis 3. märtsil Texase osariigi lõunaosast Boca Chicast õhku alles teisel katsel, sest esimese katse nurjas viimasel minutil tekkinud tõrge. Elon Musk põhjendas esimese katse katkestamist asjaoluga, et pardaarvutisse saabus info, nagu oleks mootori tõukejõud oodatust suurem. Kuna tõrke sai lennutarkvaras eemaldada, järgnes esimesele katsele kiirelt teine.
Starship to the moon
— Elon Musk (@elonmusk) February 25, 2021
Starship lendab Kuule
- Elon Musk (@elonmusk) 25. veebruar 2021
Ehkki varasematel kordadel plahvatasid raketid maandudes, hindas Musk, et sel korral oli prototüübi õnnestunud maandumine tõenäoline juba 60 protsendi ulatuses.
SpaceX tahab kosmoselennu kulude kärpimiseks muuta oma raketid tulevikus taaskasutatavaks. Eeskuju võtavad nad näiteks Falcon 9 kosmoselaevast, mis on rahvusvahelisse kosmosejaama viinud edukalt nii kaupa kui ka reisijaid.
Toimetaja: Airika Harrik