SpaceX-i rakett Starship maandus viiendal katsel edukalt
Kolmapäeval lähetas SpaceX oma hiidraketi Starship uusima prototüübi Texase osariigi kohale. Järjekorras viies raketikatsetus on esimene, kus rakett maandumise järel ei plahvatanud.
Kui eelmistel kordadel lendas Starshipi prototüüp Maale tagasi jõudes kohe või mõne minuti pärast õhku, siis sel korral oli maandumine sujuv ja rakett jäi ka maandumise järel terveks. Eelmine prototüüp plahvatas kümme minutit peale maandumist, kuna selle all süttinud leegid ei kustunud kuidagi. Sel korral saadi tuli prototüübi jalaste ümber aga kontrolli alla, vahendab Business Insider.
"Starship maandus plaanipäraselt!" kirjutas SpaceXi asutaja Elon Musk Twitteris.
SN15 nime kandev viies raketiprototüüp liikus eelkäijatega sama trajektoori mööda. Hiidrakett tõusis õhku SpaceXi lähetuskompleksist Boca Chicas, Texase osariigis. Kui 16-korruseline rakett saavutas ettenähtud lennukõrguse, lülitas see välja kaks oma kolmest veoautosuurusest Raptor-mootorist.
Pärast umbes kümne kilomeetri kõrgusele jõudmist lülitas rakett välja ka oma kolmanda mootori. Seejärel kallutas prototüüp end külili ja laskus tagasi Maa poole. Maapinnale lähenedes lülitati mootorid taas sisse, et rakett uuesti püstiasendisse viia ja stardipaika langetada. Kolmapäeva pärastlõuna seisuga oli SN15 endiselt püsti ja ühes tükis.
Starshipi kanderaketist saab kava kohaselt NASA järgmine kuurakett. Kui nii läheb, on Starship esimene kuurakett, mis alates 1972. aastast inimese Kuule viib.
Elon Muskil on Starshipi kanderaketiga teisigi auahneid plaane. Praegu katsetatavad raketiprototüübid kujutavad endast kaheosalisena plaanitava kanderaketi ülemist astet. Edaspidi hakkaks hiidraketti orbiidile tõukama umbes 23-korruselise maja kõrgune kiirendi Super Heavy.
Muski plaani järgi hakkaks kaheosaline süsteem viima inimesi Maa madalale orbiidile, Kuule ja isegi Marsile ning lendaks neist sihtpaigust ka Maale tagasi. Samuti loodab Musk süsteemi abil käima lükata ülihelikiirusel toimuvad lennureisid Maal, mis oleks praegusest üle viie korra kiiremad. Ühtekokku kavatseb ta ehitada 1000 Stashipi raketti, et inimesed võiks rajada Marsile isemajandava asustuse.
SN15 on teine viiest Starshipi prototüübist, mis puudutas õhku tõusmise järel maad ühes tükis. Eelmine prototüüp SN10 maandus märtsis samuti edukalt, kuid lendas kümne minuti järel õhku. Esimesed kõrgustesse lähetatud prototüübid SN8 ja SN9 kukkusid maandumisplatvormile suurel kiirusel ja plahvatasid kohe. Prototüüp SN11 plahvatas õhus, kui selle mootoreid maandumiseks uuesti sisse lülitati.
Toimetaja: Airika Harrik