Suurte ulukite häving oli seotud inimeste aju arenguga

Foto: Imago/Scanpix

Inimese aju on nii erakordselt suur ja võimekas sellepärast, et meie kauged esivanemad kahandasid erakordselt tõhusalt suurte imetajate nagu elevantide ja mammutite arvukust. Nii väidavad Iisraeli teadlased, kes on analüüsinud nüüdisinimese eellaste ajusuuruse sõltuvust nende kütitud loomade kogukusest.

On teada, et mitme miljoni aasta eest, mil Aafrikas kujunesid esimesed inimliigid, kaalus tüüpiline maismaaimetaja umbes 500 kilogrammi.

Umbes 10 000 aastat tagasi, mil inimesed leiutasid põllumajanduse, oli keskmine maismaaimetaja juba ainult mõnekümne kilone. Inimese ajumaht sellesama aja jooksul aga enam kui kahekordistus.

Miki Ben-Dor ja Ran Barkai Tel Avivi Ülikoolist panid nüüd niiöelda A ja B kokku.

Nad kirjutavad ajakirjas Quaternary, et kui suuri ja aeglasi saakloomi vähemaks jäi, olid inimesed sunnitud hakkama osavamaks ja nutikamaks, et ka väiksemaid ja väledamaid loomi edukalt kinni püüda.

See nõudis aga ka suuremat ja intelligentsemat aju, mis siis evolutsioonilise surve toimel välja areneski.

Ben-Dor ja Barkai uurisid arheoloogiliste leidude põhjal, kui suuri loomi olid eri aegadel küttinud eri liiki inimesed Ida-Aafrikas, Lõuna-Euroopas ja tänase Iisraeli aladel.

Selgus, et kõigis neis paigus seondus saakloomade keskmise suuruse langus selgelt inimeste ajumahu kasvuga.

Teadlased arutlevad, et saakloomade järjekindel pisenemine viis ühel hetkel ka vibu ja noolte leiutamise ning jahikoerte appi võtmiseni. Sellega kaasnes ka suurema käteosavuse ja mõtteerksuse vajadus.

Kiviaja lõpuks olid aga loodusse alles jäänud vaid nii väikesed loomad, et nende jahile kulutatud energia ei tasunud end enam alati ära. Nii hakkasidki inimesed kariloomi pidama ja põldu harima.

Tähelepanu väärib, et pärast põllumajanduse teket kahanes mõnevõrra uuesti ka inimeste ajumaht — toitu sai nüüd taas hankida ka ilma suurema jahiosavuseta.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: