Liharikas toit jahutab kassi jahikirge

Omal ajal peeti majapidamises kassi selleks, et ta hiiri püüaks. Tänapäeval teeb paljudele kassipidajatele muret, et lemmikloom püüab linde. Nüüd on teadlased välja selgitanud, mida tuleks teha, et kiisukese jahikirge talitseda.

Robbie McDonald ja ta kolleegid Inglismaalt Exeteri Ülikoolist tegid kolme kuu jooksul Cornwalli kodukassidega katseid ja vaatlusi.

Järeleproovitud võtetest osutus kõige tõhusamaks kassi toitmine lihaga. Tavaline poes müüdav kassitoit sisaldab rohkesti taimset päritolu valku, olulisi mikrotoitaineid võib seal aga puudu olla.

McDonald ja ta kaaslased leidsid, et kui kass saab toidust piisavalt loomset valku, siis tassib ta kinni püütud loomakesi koju keskmiselt 36 protsenti vähem.

Aitab aga ka kassiga mängimine. Kui mängida kassiga lihtsaid tagaajamismänge, näiteks nööri otsa riputatud nutsaku ehk mütsakuga, isegi vaid viis kuni kümme minutit päevas, siis väheneb tal jahisaak 25 protsenti.

Kasu on ka söögi kättesaamise mängustamisest. Toidu asetamine nõusse, kust kass peab selle kättesaamiseks loovalt pingutama, annab tulemuseks 33-protsendise püügilanguse.

Linnupüüki takistavat erilist kaelavõru kandvad kassid püüdsid uuringu järgi tervelt 42 protsenti vähem linde, kuid hiirte ja rottide püüki see aksessuaar ei vähendanud.

Kassi kaela kellukese riputamisest ei olnud aga üldse mingit kasu.

McDonald ja kaasautorid kirjutavad oma uuringust ja selle tulemustest lähemalt ajakirjas Current Biology.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: