Põlisrahvaste tarkused aitavad ennetada laastavaid metsatulekahjusid
Sagenevad metsatulekahjud ohustavad aina enam inimeste tervist ja elukohti. Värske uurimistöö selgitas, kuidas Ameerika põlisrahvad suutsid tuleohtlikes piirkondades aastasadu edukalt toime tulla.
Edela-Ameerikas Jemezi mägedes elava põlisrahva eelkäijad hakkasid 12. sajandil tulelevikut piirama väiksemate metsaalade sagedase põletamisega, selgus Ameerika ülikoolide teadlastest koosneva töörühma uuringust.
Kodukülade ümber loodi umbes kahe jalgpalliväljakulaiused metsavaba alad, mis kaitsesid inimesi tulekahju korra. Tihe kõndimine nende turvatsoonide peal aitas omakorda vähendada tulelevikut soodustava alusmetsa tärkamist, kommenteeris uuringu juhtautor Lõuna Metodisti Ülikooli antropoloog Christopher Roos
Roos lisas, et lisaks kasutati sooja ja valguse saamiseks ja toidu tegemiseks puitu, mis oleks muidu langenud metsatulekahjude ajal tuleroaks.
Varasem uurimistöö on kinnitanud, et tulekahjude intensiivsus on läbi ajaloo sõltunud kliimast. Regulaarne väiksemate metsalappide põletamine enne tulekahjude hooaja algust aitaks pehmendada kliima olulisust ja vähendada metsatulekahjudest tulenevat ohtu ka tänapäeval, kommenteeris Roos.
Erinevaid metoodikaid, sealhulgas vanemate külaelanike intervjueerimist kasutanud uurimistöö tõi ühtlasi välja, et Jemezi põlisrahvas kasutas põletamist ka maaharimise ja loomakasvatuse arendamiseks.
Jemezi põliselanike tarkus võiks aidata ümber hinnata tule ja suitsu tähendust, lisas Roos.
Uurimus ilmus ajakirjas PNAS.
Toimetaja: Juhan Hellerma