X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Linnud laulsid eriolukorra ajal teist laulu

Foto: Doug Greenberg/Flickr (CC BY-NC 2.0)

Linnulaul kõlas koroonapandeemia ajal paljude inimeste sõnul teistmoodi, selgub värskest uuringust.

Teadlased analüüsisid mitme aastakümne jooksul lindistatud varblaste häälitsusi. Nad kinnitasid, et kui San  Fransisco lahe ümbrus jäi vaikseks, muutus selle peale lindude helirepertuaar. Lindude laul muutus territooriumi kaitstes ja paarilisi peibutades kvaliteetsemaks, vahendab BBC News.

Ehkki inimkõrva jaoks võis linnulaul järsku valjem tunduda, hakkasid varblased tegelikult vaiksemalt laulma. Mahedam ja õrnem laul kandus lihtsalt ilma taustamürata kaugemale.

Aastaid mürareostuse ja linnulaulu vahelisi seoseid uurinud Tennessee Ülikooli loodusteadlase Elizabeth Derryberry sõnul oli neil inimestel õigus, kelle meelest kõlas linnulaul eriolukorra ajal teisiti. Inimestest jäi helimaastikku suur auk, mida linnud nüüd oma lauluga täita said. Derryberry sõnul osutab muutus, et inimene mõjutab lindude omavahelist suhtlust vägagi palju, seda eriti just linnades.

Mida uuring näitas?

Uurijate käsutuses olid pika aja jooksul kogutud andmed San Francisco lahe ümbruses elavate valgekiird-sidrikute kohta. Nii said nad hõlpsasti võrrelda lindude laulu enne ja pärast eriolukorra kehtestamist.

Uuringu tulemused olid teadlaste jaoks mitmel põhjusel üllatavad. Esiteks laulsid suurema osa ajast isased valgekiird-sidrikud. Teiseks hakkasid nad valitsevas suhtelises vaikuses paremini laulma. Nende territooriumi kaitsmiseks ja emaste meelitamiseks mõeldud laulu sagedus muutus madalamaks. Madalama heliga laul kõlab teiste lindude jaoks "seksikamalt", selgitas Derryberry.

Ühtlasi näitas uuring loodusteadlase sõnul, kui kiiresti loodus inimtekkelisest helireostusest taastuda suudab. Ta peab seda põnevaks avastuseks, sest praegu võtab suure osa inimeste keskkonnakaitse abimeetmete töölehakkamine aega.

Vaikne kevad?

Eriolukord oli omal moel nagu katse, mis vaatles, kuidas loodus inimeste tekitatud mürale vastab. San Fraciscos asuva Golden Gate'i silla liiklustihedus langes 1950. aastate tasemele ning sotsiaalmeedias levisid teated sealkandis ringi uitavatest koiottidest.

Lisaks on palju kirjutatud inimeste eriolukorra ajal tugevnenud loodusearmastusest. Käesolev uuring tõestas, et "vaikne kevad" mõjus nii inimesele kui ka loodusele tõepoolest hästi. Elizabeth Derryberry sõnul tõi eriolukord esile ka tõsiasja, et linnulaulu kuulmine parandab inimeste vaimset tervist.

Mida teati varblaste laulu kohta varem?

Mustade ja valgete peatriipudega valgekiird-sidrik elab pea kõikjal USAs ja Kanadas, kus tema laulu on põhjalikult uuritud. Valgekiird-sidrikul on mitu alamliiki, kes laulavad pisut erinevaid laule. Siiski algab nende kõigi laul üldjuhul maheda vilistava sissejuhatusega, millele järgneb rida vidistusi ning lõpuks trillerdus. San Fransisco lahe ümbrise varblasi on lindistatud 1970. aastatest alates, misläbi on saadud ainulaadne linnulaulu käitumise jäädvustuskogu.

Seda, et linnud valjemas ümbruses oma laulu muutma peavad, on täheldatud varemgi. Olukord on võrreldav valju muusikaga peol vestelda püüdvate inimeste häälemuutusega. Teaduskeeles nimetatakse seda lombardiks või kokteilipeoefektiks.

Uuring ilmus ajakirjas Science.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: