Nokkvaal suudab tundide kaupa vee all püsida

Foto: Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

Naerusuine nokkvaal suudab vee all veeta enam kui kolm ja pool tundi ühtejärge. Seda on palju rohkem kui teadlased seni aimasid.

Sügavat merd armastavad nokkvaalad, keda elab kõigis maailma ookeanides peale Põhja-Jäämere, võivad sukelduda ligi kolm kilomeetrit allapoole merepinda. Seni on kindlalt teada olnud, et nad suudavad vee all ilma hingamata olla umbes pool tundi, mõnede vähem kindlate väidete järgi siiski kaks ja pool tundi.

Nüüd aga on Nicola Quick Ameerika Ühendriikidest Duke'i Ülikoolist ja ta kolleegid uurinud nokkvaalade sukeldumisi tipptehniliste vahenditega. Nad kinnitasid 23 vaala keha külge andurid, mis pidasid neil hetkil, mil vaal pinnal oli, sidet Maa ümber tiirleva satelliidiga. Viie aasta jooksul kogunes nii andmeid ligi 3700 sukeldumise kohta.

Selgus, et keskmiselt kestab nokkvaalal üks sukeldumine umbes ühe tunni. Ühel isendil tuli aga ette kaks ülipikka sukeldumist – üks neist kestis kaks tundi ja 57 minutit, teine aga lausa kolm tundi ja 42 minutit.

See saavutus võib teadlaste sõnul olla lähedal selle loomaliigi füüsiliste võimete piirile. Nad kirjutavad sellest ajakirjas Journal of Experimental Biology.

Kuni seitsme meetri pikkuseks kasvaval ning kaks-kolm tonni kaaluval nokkvaalal (Ziphius cavirostris) on suunurgad iseloomulikult ülespoole pööratud. Nii jääb mulje, et loom kogu aeg justkui naerataks. Aga poleks ka ime, kui sedavõrd erakordselt väljapaistvad sukeldusvõimed tooksidki suule pisut üleoleva muige.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: